Společnost Tennessee Valley Authority (TVA) schválila dodatečné výdaje ve výši 200 milionů dolarů na dokončení druhého bloku jaderné elektrárny Watts Bar. Celkové náklady na projekt se tak vyšplhají na 4,7 miliardy dolarů.

Watts Bar fuel load (TVA) 460
Zakládání paliva do druhého bloku JE Watts Bar (zdroj: World Nuclear News)

Na prezentaci prvních čtvrtletních zisků společnosti TVA její prezident a generální ředitel Bill Johnson oznámil, že další výdaje na dokončení bloku byly schváleny 1. ledna letošního roku. Dodatečné výdaje jsou potřeba „na vytvoření dalších bezpečnostních opatření spojených s novými požadavky regulátorů, na delší pracovní závazky jaderných odborníků a na některé nepředvídané požadavky,“ uvedl Johnson.

Náklady projektu se zvýšily o 125 milionů dolarů na regulačních nařízeních, která se objevila po schválení rozpočtu na dokončení elektrárny ve výši 4,5 miliardy dolarů, uvedl Johnson. Tato nařízení byla zejména v souvislosti s novými regulačními požadavky zavedenými po nehodě v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března roku 2011. Další náklady byly způsobeny vyššími požadavky na kybernetickou bezpečnost elektrárny, které nebyly zahrnuty do původního odhadovaného rozpočtu.

Výstavba druhého bloku americké jaderné elektrárny Watts Bar s tlakovodním reaktorem o výkonu 1165 MWe byla zahájena v roce 1972. Práce na bloku ale byly v roce 1985 pozastaveny. V té době byl blok dokončen zhruba z 55 %. V roce 2007 se společnost TVA rozhodla výstavbu bloku obnovit, přičemž hlavního dodavatele inženýrských a stavebních prací zvolila firmu Bechtel.

Provozní licenci pro blok firma od amerického regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission získala v říjnu minulého roku. Na počátku prosince minulého roku pak začalo zakládání palivových souborů do aktivní zóny reaktoru. Ředitel Johnson potvrdil, že začátek komerčního provozu druhého bloku elektrárny je stále očekáván na konci června letošního roku. Druhý blok jaderné elektrárny Watts Bar se stane prvním americkým zprovozněným blokem po dvacetileté pauze. Dosud posledním zprovozněným jaderným blokem v Americe je první blok jaderné elektrárny Watts Bar, který do komerčního provozu vstoupil v roce 1996 po podobně dlouhém přerušení výstavby. Druhý blok jaderné elektrárny Watts Bar se rovněž stane prvním americkým jaderným blokem, který splní nové postfukušimské požadavky regulačního úřadu NRC a nové kybernetické bezpečnostní standardy.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..