Společnost EDF Energy oznámila nově naplánované termíny uzavření svých čtyř anglických jaderných elektráren s pokročilými plynovými reaktory (Advanced Gas Reactor – AGR). Konečné investiční rozhodnutí ohledně výstavby navrhované JE Hinkley Point C ale stále zůstává nevyřešené.

Torness - 460 (EDF Energy)
Britská JE Torness (zdroj: World Nuclear News)

Společnost dne 16. února uvedla, že plánované termíny uzavření pro první blok JE Heysham a JE Hartlepool byly posunuty o 5 let – na rok 2024, zatímco pro druhý blok Heysham a JE Torness byly posunuty o 7 let – na rok 2030. Podle společnosti EDF Energy tyto čtyři elektrárny společně dodávají elektřinu přibližně do jedné čtvrtiny britských domácností.

Společnost EDF Energy uvedla, že rozhodnutí o prodloužení provozu následovalo rozsáhlé technické a bezpečnostní přezkoumání jednotlivých elektráren, které bylo sdíleno s britským regulačním úřadem Office for Nuclear Regulation.

JE Hartlepool a první blok JE Heysham byly do provozu uvedeny v roce 1983. Instalovaných výkon těchto bloků činí 1 180 MWe a 1 155 MWe. Druhý blok JE Heysham a JE Torness, které byly spuštěny v roce 1988, mají instalovaný výkon 1 230 MWe a 1 185 MWe.

V prohlášení společnost EDF Energy uvedla: „Tváří v tvář náročným tržním podmínkám – v přesvědčení, že dvě důležité vládní politiky budou zachovány a posíleny, se společnost EDF Energy rozhodla k odsunutí naplánovaných termínů uzavření čtyř jaderných elektráren. Uhlíková daň Carbon Price Floor podporuje výrobu elektřiny v bezemisních zdrojích, kam se řadí i ty jaderné, zatímco dokument s názvem Capacity Market zajišťuje, že Spojené království bude mít dostatek energetických zdrojů k pokrytí vlastní poptávky po elektřině.“

Společnost dodala: „Oznámení ze dne 16. února následuje prodloužení provozu dalších elektráren s reaktory ARG ve vlastnictví společnosti EDF Energy. Celkově má program prodlužování provozu tohoto typu elektráren potenciál zabránit vypuštění 80 milionů tun emisí uhlíku ze zdrojů, které by v případě odstavení elektráren musely být uvedeny do provozu. Takovéto množství emisí odpovídá provozu všech automobilů ve Spojeném království za období tři a půl roku.“

Generální ředitel společnosti EDF Energy Vincent de Rivaz prohlásil: „Naše pokračující investice, naše zkušenosti a profesionální vztah s regulačním úřadem umožňují bezpečně prodloužit provozní dobu našich jaderných elektráren. Jejich vynikající roční výroba ukazuje, že spolehlivost se zlepšuje, zatímco jejich bezpečnost je vyšší než kdy jindy. “

Mezi další jaderné elektrárny které společnost EDF Energy ve Spojeném království provozuje patří JE Hunterston B a JE Hinkley Point B s reaktory AGR – obě byly spuštěny v roce 1976 a mají naplánované odstavení na rok 2023 – a JE Dungeness B taktéž s reaktorem AGR, která byla uvedena do provozu v roce 1983 a má určené uzavření na rok 2028. Podnik také provozuje JE Sizewell B – jediný tlakovodní reaktor ve Spojeném království – který začal svůj provoz v roce 1995 a má v současné době naplánované uzavření v roce 2035.

Společně anglické jaderné elektrárny patřící společnosti EDF Energy vygenerovaly v roce 2015 celkem 60,6 TWh elektřiny, což je nejvyšší úroveň během posledních deseti let a o 50 % více než v roce 2008, kdy společnost získala elektrárny od firmy British Energy.

Dosud žádné rozhodnutí ohledně JE Hinkley Point C

Společnost EDF dosud neučinila konečné investiční rozhodnutí pro výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Spojeném království. Rozhodnutí bylo očekáváno do konce roku 2015 a bylo minulý měsíc znovu odloženo.

Plánovaná JE Hinkley Point C – první nová jaderná elektrárna, která má být ve Velké Británii postavena po téměř 20 letech – má být spuštěna v roce 2025. Dohromady budou dva reaktory vyrábět kolem 7 % britské elektřiny.

Společnost EDF Energy dne 16. února uvedla: „Hinkley Point C je silný projekt, který je plně připraven pro konečné investiční rozhodnutí a úspěšnou realizaci. Konečné kroky jsou dobře pod kontrolou, aby umožnily brzké zahájení stavebních prací.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..