Vstup do Jaderné elektrárny Dukovany má lepší zabezpečení. Nechtěné příchozí zadrží klecové turnikety, od staršího typu se liším tím, že je nelze přeskočit. U vjezdu byl navíc do vozovky instalován mohutný kovový výsuvný práh, přes který neprojedou žádná vozidla, včetně nákladních aut. Přestavba vrátnice v hodnotě 60 milionů korun, které uhradila skupina ČEZ, trvala několik měsíců. Podobné zabezpečení už funguje v mladší JE Temelín. Novinářům sdělil tuto informaci dne 2. února ředitel dukovanské elektrárny Miloš Štěpanovský.

????????????????????????????????????
JE Dukovany (zdroj: www.aktivnizona.cz)

Ředitel Štěpanovský prohlásil: „Je to součást celého souboru zodolnění naší elektrárny a je to skutečně reakce na to, co se ve světě děje.“ Dále doplnil, že některé údaje o bezpečnostních zařízeních není možné zveřejnit, neboť jsou v režimu utajení.

Budova vrátnice byla dělníky v minulém roce rozebrána, zůstal z ní pouze skelet. Nově byly instalovány technické sítě a byl rekonstruován celý prostor, včetně zázemí pro ostrahu. Nízké staré turnikety, které připomínaly vstup do metra, byly nahrazeny klecovými turnikety z kovových trubek sahajícími až do stropu. Do střeženého prostoru elektrárny přes ně projde pouze člověk s platnou identifikační kartou a po načtení biometrie ruky. Ještě předtím lidé procházejí kontrolnímu rámy, jejichž úkolem je detekovat radiaci a kovy.

U vjezdu do areálu JE Dukovany byly instalovány nové posuvné brány. Za nimi autům v cestě brání přes půl metru vysoká výsuvná zábrana, jež je vyznačena žlutočernými pruhy. Tato zábrana začne klesat až potom, co je zkontrolován přijíždějící vůz. Zábrana by měla zadržet i desetitunové auto.

Budou následovat i další opatření ke zvýšení bezpečnosti jaderného zařízení. Společnost ČEZ plánuje modernizovat ohrazení elektrárny, které tvoří zeď a drátěný plot, jež jsou doplněny detekčními systémy. Ředitelka útvaru Bezpečnost firmy ČEZ Iva Kubáňová sdělila: „Bude se rekonstruovat a vybavovat technickými prostředky fyzické ochrany.“

Jaderná elektrárna Dukovany je v provozu již 30 let. Její instalovaný výkon činí 2040 MWe a za plného provozu kryje 20 % celkové spotřeby elektřiny v Česku. Ve druhé polovině minulého roku byla však produkce negativně ovlivněna mimořádnými odstávkami. Podstatný pokles produkce byl způsoben tím, že při prověrce dokumentace byly nalezeny nekvalitní rentgenové snímky svarů a odborníci museli během odstávek tyto svary znovu zkontrolovat.

V JE Dukovany tak v období od 19. září do 28. prosince pracoval pouze jeden ze čtyř jaderných reaktorů. Koncem roku se podařilo obnovit výrobu elektrické energie v jednom z odstavených bloků. Další výrobní blok energetici zprovozňují v těchto dnech.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..