Skupina ČEZ požádala o pokračování řízení týkajícího se povolení pro provoz prvního bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Mluvčí elektrárny Jiří Bezděk sdělil ČTK, že žádost s potřebnou dokumentací byla předána dne 26. února Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Řízení bylo přerušeno kvůli kontrolám svarů v tomto bloku. Současné desetileté povolení mělo původně končit v minulém roce, na žádost firmy ho však úřad prodloužil o tři měsíce.

08-dukovany
JE Dukovany (zdroj: www.cez.cz)

O nové povolení pro první blok JE Dukovany požádala společnost ČEZ koncem loňského září, v prosinci však sama podala žádost o přerušení řízení, a to kvůli rozšířeným kontrolám zařízení. Kvůli nekvalitním rentgenovým snímkům svarů v dokumentaci museli energetici svary v bloku zkontrolovat.

Mluvčí Bezděk uvedl: „Dnes byla předána Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost aktualizovaná dokumentace průkazu připravenosti zařízení, ve které jsou zapracovány výsledky prováděných kontrol.“ Souběžně byla podána žádost o pokračování správního řízení za účelem povolení dalšího provozu v tomto bloku.

První blok byl odstaven 28. srpna minulého roku. Kontroly svarů zapříčinily, že se odstávka protáhla z původně očekávaných 58 dnů na celkových 167 dnů. Štěpná reakce v reaktoru tohoto bloku byla obnovena dne 11. února. Během odstávky byla pracovníky vyměněna v reaktoru rovněž pětina jaderného paliva a byly provedeny i další důležité kontroly. Také byly dokončeny investice kvůli zvýšení bezpečnosti zařízení, jež vyplynuly ze zátěžových testů.

První blok dukovanské elektrárny byl spuštěn v roce 1985, poslední čtvrtý blok byl uveden do provozu v červenci roku 1987. Licence pro provoz bloků zatím skupina ČEZ dostávala vždy na desetileté období.

Kontroly svarů způsobily, že vloni v období od 19. září do 28. prosince fungoval v JE Dukovany pouze čtvrtý blok. Nyní dodávají do sítě elektřinu tři bloky, čtvrtý výrobní blok prochází plánovanou dvouměsíční odstávkou. Instalovaný elektrický výkon JE Dukovany činí 2 040 MW. V minulém roce klesla v důsledku odstávek v elektrárně roční výroba elektřiny o 18 % na 12,6 TWh. Skupina ČEZ tímto výpadkem dodávek přišla vloni o 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..