Skupina ČEZ plánuje změnu struktury kontrol zařízení v obou českých jaderných elektrárnách. Důležitou roli přitom bude hrát její dceřiná společnost ÚJV Řež. Tuto informaci sdělil ČTK dne 2. února mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž. Za tímto rozhodnutím stojí problémy, kvůli kterým bylo nutné zkontrolovat několik tisíc svarů v Jaderné elektrárně Dukovany, což způsobilo, že vloni od poloviny září do konce prosince vyráběl elektřinu pouze jeden ze čtyř místních bloků. Mluvčí Kříž uvedl, že skupina ČEZ nyní pracuje na rozsáhlých organizačních a smluvních změnách.

budova_cez
Budova centrály ČEZ (zdroj: cez.cz)

Již dříve upozorňovala na nedůslednou kontrolu dodavatelů skupinou ČEZ předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Dne 2. února řekla ČTK, že se jedná pouze o jeden z mnoha kroků, neboť její úřad si představuje změny ještě mnohem hlubší. Prozatím také nemá k dispozici důkladnou analýzu problémů v JE Dukovany.

Mluvčí Kříž prohlásil: „K provádění kontrol je potřeba mít odpovídající zařízení a lidi, kteří s tím mají zkušenosti a potřebnou odbornou kvalifikaci. V českých podmínkách je to také ÚJV Řež, který je navíc dcerou společnosti ČEZ.“ Dále pak dodal: „Především budeme chtít, aby ÚJV tyto činnosti do budoucna zajišťoval přímo pro ČEZ, nikoliv pro naše dodavatele. To zajistí udržení klíčových znalostí uvnitř Skupiny ČEZ.“

Předsedkyně Drábová v neděli 31. ledna v České televizi sdělila, že SÚJB bude po skupině ČEZ vyžadovat ve smlouvách vymezení o tom, že jeho dodavatelé budou mít vždy pouze jednoho subdodavatele. Kříž ve svém prohlášení ze dne 2. února řekl, že zjednodušení struktury chce i samotná skupina ČEZ. Rovněž upozornil: „Je v tom souznění. Jde jen o to vyjasnit si, jak to bude v jednotlivých oblastech. Dodavatelů na různé činnosti je totiž několik.“

Drábová s tímto rozhodnutí úplně nesouhlasí, k věci se vyjádřila takto: „Ač je ÚJV majoritně vlastněno ČEZ, tak pořád to ještě není to, co si představujeme. To je, že ČEZ bude mít dostatečné vlastní kapacity na to, aby byl takzvaný inteligentní zákazník. Věděl, co si má objednat a dokázal si zkontrolovat, že dostal to, co si objednal.“ Problematiku by proto podle jejího názoru měla více organizovat samotná skupina ČEZ, nikoliv její dceřiná společnost.

V JE Dukovany vyráběl od poloviny září do konce prosince loňského roku elektřinu jen jeden ze čtyř bloků. Při prověrce dokumentace byly nalezeny nekvalitní rentgenové snímky svarů, které bylo proto třeba zkontrolovat. Původní problematické kontroly svarů prováděla externí firma Tediko. Ta zodpovědnost za odstávky ve svém prosincovém prohlášení odmítla. Mluvčí Kříž uvedl, že vybrané činnosti při kontrole svarů v dukovanské elektrárně již byly převzaty podnikem ÚJV Řež. Předsedkyně Drábová tento krok hodnotí jako rychlé řešení, aby se práce v JE Dukovany prováděly v lepším režimu než samotnou firmou Tediko a rovněž dodala: „Tediko je na elektrárně z pochopitelných důvodů firma non grata (nežádoucí).“

Skupina ČEZ postupně výrobní bloky v elektrárně uvádí do provozu. V prosinci skončila odstávka třetího bloku, v těchto dnech je naplánované znovuspuštění prvního dukovanského bloku. Opravy netěsností části potrubí však zprovoznění pozdrží. Elektřinu začne blok dodávat do sítě pravděpodobně až během příštího týdne. Odstávka stále probíhá na druhé bloku. Skupina ČEZ i SÚJB odhadují škody z neplánovaných odstávek v této elektrárně v jednotkách miliard korun. Firma i úřad kvůli potížím také podaly trestní oznámení.

K založení společnosti ÚJV Řež došlo v roce 1955, její původní poslání zahrnovalo činnosti spojené se základním výzkumem v oboru jaderné fyziky, radiochemie a jaderné energetiky. Časem došlo k rozšiřování aktivit firmy. V současné době poskytuje podnik ÚJV široký rozsah expertíz a služeb jak provozovatelům českých jaderných elektráren, tak těm zahraničním. Skupina ČEZ vlastní v podniku přibližně 52,5 % akcií.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..