Elektrárenská skupina ČEZ přišla kvůli odstávce bloků v Jaderné elektrárně Dukovany v minulém roce o 2,5 miliardy korun. Odstaveny musely být tři ze čtyř dukovanských bloků, a to kvůli nutnosti znovu zkontrolovat svary po pochybení dodavatelů, od nichž byly dodány nekvalitní rentgenové snímky. Skupina ČEZ kvůli tomu podala trestní oznámení na dodavatele a rovněž chystá personální změny ve firmě. Tyto informace uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce předseda představenstva skupiny ČEZ Daniel Beneš.

JB3dd89d_kotat
Předseda představenstva skupiny ČEZ Daniel Beneš (zdroj: ekonomika.idnes.cz)

Mimo trestního oznámení plánuje skupina ČEZ podat žaloby na dodavatelské firmy kvůli náhradě škody. Hlavním dodavatelem byla společnost Škoda Jaderné strojírenství.

Podle Michala Šnobra, analytika J&T a minoritního akcionáře skupiny ČEZ, mohou být ztráty skupiny ČEZ ještě vyšší. Odhadl, že za minulý i letošní rok činí tři až čtyři miliardy korun. Toto tvrzení nechtěl Beneš komentovat.

V JE Dukovany vyráběl vloni od poloviny září do konce prosince elektřinu pouze jeden ze čtyř místních bloků. Mohla za to kontrola několika tisíc svarů v jaderné i nejaderné části, jež musela být opětovně provedena, neboť při prověrce dokumentace byly nalezeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Původní problematické kontroly svarů prováděla po dobu deseti let externí firma Tediko, která v prosincovém prohlášení zodpovědnost za odstávky odmítla.

Předseda představenstva skupiny ČEZ Beneš prohlásil: „Nemyslím si, že to bylo primárně o lajdáctví. To bylo vědomé podvádění. Jestliže všichni zaměstnanci této firmy vědomě podváděli, je to trestný čin. Takže tam budou trestněprávní důsledky pro konkrétní lidi a je dost možné nejen na straně dodavatelů. A vyvodíme i personální důsledky. Takže budou padat i v ČEZ hlavy.“

Beneš dále uvedl, že v současné době je v JE Dukovany v provozu třetí blok. První dva bloky jsou ve fázi náhřevu a spuštění, v provozu budou během příštího týdne. Čtvrtý výrobní blok prochází běžnou odstávkou na výměnu paliva.

Skupina ČEZ začátkem února oznámila, že do budoucna plánuje výrazné změny ve struktuře kontrol zařízení v obou českých jaderných elektrárnách. Důležitou roli v těchto změnách bude hrát dceřiná společnost ÚJV Řež.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..