Na prvním bloku brazilské jaderné elektrárny Angra proběhla ceremonie při spouštění nového plnorozsahového simulátoru tohoto bloku. Jedná se o první takovýto simulátor v zemi. Zařízení bude využíváno především k výcviku nových operátorů.

Angra 1 simulator upgrade completed - 460 (Eletronuclear)
Simulátor v JE Angra (zdroj: World Nuclear News)

Ceremonie z 18. února letošního roku se účastnili zástupci brazilské jaderné společnosti Eletronuclear i zástupci dodavatele simulátoru – španělské společnosti Tecnatom. Na slavnostním spuštění simulátoru byl tak přítomen také prezident společnosti Eletronuclear Pedro Figueiredo a generální ředitel firmy Tecnatom Javier Guerra.

V lednu roku 2012 společnost Eletronuclear udělila firmě Tecnatom kontrakt na vývoj, výrobu, instalaci, validaci a zprovoznění plnorozsahového simulátoru prvního bloku jaderné elektrárny Angra.

Simulátor byl vyroben v závodu společnosti Tecnatom nacházejícím se ve městě San Sebastian de los Reyes nedaleko Madridu, kde v květnu roku 2014 úspěšně splnil testy přijatelnosti. Simulátor byl následně rozmontován a odeslán do tréninkového centra společnosti Eletronuclear ve městě Mambucaba. V listopadu roku 2014 simulátor úspěšně splnil finální testy a byl tak prohlášen za provozuschopný.

V simulátoru je nasazena technologie vyvinutá čistě společností Tecnatom, a to včetně simulačních modelů, grafického uživatelského rozhraní, hardwarového rozhraní a systému pro správu konfigurace.

Ředitel pro provoz a marketing společnosti Eletronuclear João Carlos da Cunha Bastos uvedl, že první blok jaderné elektrárny Angra od začátku svého provozu čelil mnoha výzvám, které nakonec byly překonány. „Změny provedené v průběhu provozu této elektrárny – především výměna parogenerátorů a víka tlakové nádoby reaktoru – umožnily, aby elektrárna dosahovala dobrých provozních výkonů,“ uvedl. „Jsme přesvědčení o tom, že provádíme všechny nezbytné kroky k tomu, aby první blok jaderné elektrárny Angra mohl být bezpečně a účinně provozován po celou dobu prodlouženého provozu až do roku 2024,“ dodal.

Simulátory jsou velmi důležitým zařízením pro výcvik jaderných operátorů, a to jak na začátku, tak i v průběhu jejich kariéry. Simulátory mají podobu přesné repliky blokové dozorny, což pomáhá při výcviku operátorů jak pro běžný provoz, tak i krizové situace.

Ročně má podle očekávání projít výcvikem na tomto simulátoru jedenáct skupin po pěti lidech. V minulosti museli noví brazilští jaderní operátoři projít výcvikem na španělském simulátoru v jaderné elektrárně Almaraz.

Tlakovodní reaktor o výkonu 626 MWe v prvním bloku jaderné elektrárny Angra byl do provozu uveden v roce 1982. Jedná se o menší a starší ze dvou brazilských reaktorů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..