Rusatom Service, dceřiná společnost ruské státní jaderné korporace Rosatom, a ruská společnost zaměřující se na výrobu energetických zařízení – Power Machines (Siloviye Mashiny) – podepsaly kontrakt na dodávku čtyř sad turbínových lopatek pro druhý blok čínské jaderné elektrárny Tchien-wan (pinyin: Tianwan) nacházející se v provincii Ťiang-su (pinyin: Jiangsu).

634548328988078000
JE Tchien-wan (zdroj: www.cnecc.com)

Komponenty musí být vyrobeny a dodány do roku 2020, uvedla společnost Rosatom ve svém prohlášení. Nové lopatky turbíny budou na bloku následně vyměněny v rámci pravidelné odstávky. Druhý blok čínské jaderné elektrárny Tchien-wan s tlakovodním reaktorem ruské konstrukce VVER-1000 je v komerčním provozu od roku 2007. V elektrárně se pak nachází ještě další tři bloky s reaktory VVER-1000 – jeden rovněž v komerčním provozu a dva ve výstavbě. Společnost Power Machines již v minulosti vyhrála kontrakt na dodávku tří setů turbínových lopatek pro první blok elektrárny a na dodávku náhradních dílů turbogenerátorů pro bloky číslo 1 a 2. Projekty mají být dokončeny v září, respektive v srpnu letošního roku.

Rusko rovněž zřídilo v Indii pracovní skupinu, která má pomoci při zavádění výroby komponentů pro zdejší jaderné elektrárny ruské konstrukce. Stalo se tak v rámci akčního programu, který byl podepsán mezi společností Rosatom a indickým Ministerstvem energetiky v prosinci minulého roku. V rámci tohoto akčního plánu zřizuje Rosatom v indické Bombaji také vlastní regionální kancelář pro jižní Asii. V rámci akčního programu má být mezi Ruskem a Indií navázána spolupráce v oblastech společné strojní výroby zejména pro jaderné elektrárny, a v oblastech společného rozvoje a zkvalitnění technologické podpory při implementaci výrobních technologií pro těžký a energetický průmysl. Předchozí tři rusko-indické pracovní skupiny, které pracují pod indicko-ruským koordinačním výborem, se zaměřují na oblasti jaderného palivového cyklu, jaderné energetiky a vědecko-technologické spolupráce. Indicko-ruský výbor pro mírové využívání jaderné energetiky byl zřízen v prosinci roku 2014.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..