Generální ředitel společnosti Electricite de France (EDF) Jean-Bernard Lévy očekává, že konečné investiční rozhodnutí ohledně výstavby britské jaderné elektrárny Hinkley Point C bude provedeno ještě v letošním roce, uvedla agentura Reuters. „Usilovně pracujeme s našimi čínskými partnery na dokončení diskuzí ohledně finálního investičního rozhodnutí. Provedení tohoto rozhodnutí bychom tak měli ohlásit velmi brzo,“ uvedl Lévy dne 24. února na energetické konferenci v Bruselu. Při otázce, jestli „velmi brzy“ znamená v tomto roce, ředitel Lévy odpověděl: „Pokud by to “velmi brzy“ neznamenalo v tomto roce, bylo by mé vyjádření velmi falešné“. Společnost EDF plánuje v lokalitě Hinkley Point C postavit dva bloky s reaktory typu EPR o výkonu 1600 MWe.

ed001_oblique_aerial_view_1.70_mfinal_rgb
Vizualizace jaderné elektrárny Hinkley Point C (zdroj: www.edfenergy.com)

V říjnu roku 2015 podepsaly společnosti EDF a China General Nuclear Power Corporation investiční dohodu pro nové jaderné bloky ve Velké Británii. V té době společnost EDF prohlásila, že začátek stavebních prací očekává v několika následujících týdnech. V lednu letošního roku ale francouzská média oznámila, že finální investiční rozhodnutí o projektu bylo opětovně odloženo, a to kvůli problémům s financováním. Deník Les Echos uvedl, že EDF má problémy s financováním jejich zhruba dvoutřetinového podílu v projektu a nyní se snaží obrátit na stát, který ve společnosti drží 84,5 %. Dne 24. února britský deník Times of London napsal, že financování projektu se společnost EDF snaží zajistit prodáním části akcií ve francouzském provozovateli přenosové soustavy, avšak sama společnost EDF tento krok nepotvrdila.

Generální ředitel společnosti EDF Lévy neřekl, jestli finální investiční rozhodnutí přijde ještě před britským referendem plánovaným na 23. června letošního roku, ve kterém se bude rozhodovat o tom, zda Velká Británie zůstane v Evropské unii. Dříve v únoru však Lévy prohlásil, že první beton pro jadernou elektrárnu Hinkley Point C by měl být odlit v roce 2019 a že případné vystoupení Británie z Evropské unie na tento termín nebude mít žádný vliv.

Mezitím společnost EDF volá po rychlé a radikální reformě struktury evropského energetického trhu, která by umožnila budoucí investice do nových energetických výrobních kapacit, které budou nutné k dalšímu plnění energetických požadavků spotřebitelů. Lévy v prohlášení z 23. února uvedl, že „společnost EDF volá po akutním předefinování evropského energetického trhu s cílem zohlednit spotřebitelské potřeby při přechodu energetiky na nízkouhlíkové zdroje.“ Společnost uvádí, že vidí dva klíčové prvky, které by měly být v případné reformě prioritizovány. Prvním je významná daň za vypuštěný oxid uhličitý ve výši minimálně 30-40 eur za tunu, druhým pak podpora účinných kapacitních mechanizmů k zajištění dlouhodobé energetické stability navzdory výkyvům na trhu.

Lévy řekl, že společnost EDF zastává názor, že v Evropské unii i dalších zemích Evropy je urgentní potřeba přehodnotit možnosti deregulace trhu a zajištění rovné soutěže. „Nové směrnice energetického trhu, které se Evropská unie chystá vydat na konci tohoto roku, se stanou důležitou součástí energetického průmyslu budoucnosti,“ uvedl.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..