Na prvním bloku jaderné elektrárny Tchaj-šan (pinyin: Taishan) v čínské provincii Kuang-tung (pinyin: Guangdong) byly dokončeny studené testy funkčnosti. Provoz bloku by měl být podle očekávání zahájen v první polovině příštího roku. Tento blok se má stát prvním zprovozněným reaktorem typu EPR.

Taishan 1 - 460 (CGN)
JE Tchaj-šan (zdroj: World Nuclear News)

Testy byly dokončeny dne 27. ledna ve 23:30 místního času, společnost China General Nuclear (CGN) tuto skutečnost oznámila následující den. Společnost dále uvedla, že tento milník značí „první dokončené studené testy reaktoru typu EPR na světě“.

Studené testy zahrnují počáteční spuštění kapalinových systémů a systémů podpory. Cílem této fáze je získat počáteční provozní údaje o zařízení, zajistit kompatibilitu provozu s propojenými subsystémy a ověřit funkční výkonnost těchto systémů.

Čínský úřad National Nuclear Safety Administration provedl kontroly a hodnocení přímo v areálu prvního bloku JE Tchaj-šan v období mezi 21.-24. prosincem. Následně dne 29. prosince vydal povolení pro studené testy funkčnosti, které bylo třeba provést. Testy začaly hned následující den.

První blok JE Tchaj-šan je ve výstavbě od roku 2009 a očekává se, že bude spuštěn v první polovině roku 2017, zatímco druhý blok JE Tchaj-šan by měla zahájit provoz do konce téhož roku.

První a druhý blok jaderné elektrárny Tchaj-šan obsahují reaktory založené na designu EPR od společnosti Areva a jsou prvními dvěma bloky podle tohoto návrhu, které mají být postaveny v Číně. Tvoří část smlouvy v hodnotě 8 miliard euro (216,2 miliard korun) podepsané společnostmi Areva a CGN v listopadu 2007. Projekt JE Tchaj-šan – nacházející se 140 kilometrů západně od města Hong Kong – je ve vlastnictví společnosti Guangdong Taishan Nuclear Power Joint Venture Company Limited, která je společným podnikem firem EDF (30% podíl) a CGN.

První reaktor podle projektu EPR ve finské jaderné elektrárně Olkiluoto je ve výstavbě od roku 2005 a zaznamenal několik odložení svého data spuštění, které se nyní očekává do roku 2018. Stavba reaktoru EPR ve francouzské JE Flamanville začala v roce 2007 a její dokončení se nyní očekává na konci roku 2018.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..