Společnost OKG AB potvrdila, že první blok švédské jaderné elektrárny Oskarshamn bude natrvalo odstaven v příštím roce. Firma již loni oznámila, že první dva bloky této elektrárny se chystá vyřadit z provozu v letech 2017 a 2019.

Oskarshamn 1 - 460 (OKG)
JE Oskarshamn (zdroj: World Nuclear News)

Německá společnost EOn – majoritní akcionář ve firmě OKG – se v říjnu roku 2015 rozhodla, že z provozu předčasně vyřadí první dva bloky švédské jaderné elektrárny Oskarshamn. Třetí blok elektrárny nebyl tímto rozhodnutím nijak ovlivněn. Tehdy společnost EOn oznámila, že první blok elektrárny bude odstaven mezi lety 2017 a 2019 a na druhém bloku už nebudou prováděny žádné investiční operace. Vyřazení obou bloků z provozu firma odůvodnila nízkými velkoobchodními cenami elektřiny, finanční zátěží v podobě švédské daně na jadernou energetiku a dodatečnými regulačními požadavky, které by si vyžádaly rozsáhlé investice.

Společnost OKG dne 16. února oznámila, že její správní rada rozhodla o vyřazení prvního bloku JE Oskarshamn z provozu ve spojení s plánovanou odstávkou, která má proběhnout v červnu roku 2017. Společnost uvedla, že takovéto načasování vyřazení bloku z provozu je nejlepší z mnoha různých pohledů.

Firma navíc podotkla, že bloky nemůže trvale odstavit, dokud nezíská potřebná povolení od švédského soudu pro životní prostředí a od švédského regulačního úřadu Radiation Safety Authority. Žádost o povolení k trvalému odstavení prvního bloku JE Oskarshamn podala společnost OKG k soudu pro životní prostředí v červenci minulého roku.

V prvním bloku JE Oskarshamn se nachází varný reaktor o výkonu 473 MWe, jenž byl do provozu uveden v roce 1972. V druhém bloku elektrárny pracuje varný reaktor o výkonu 638 MWe. Tento blok byl zprovozněn v roce 1974. Třetí blok elektrárny obsahuje rovněž varný reaktor o výkonu 1400 MWe. Třetí blok elektřinu vyrábí od roku 1985.

Generální ředitel společnosti OKG Johan Dasht uvedl: „Až do ukončení provozu budeme svědomitě zajišťovat spolehlivý a bezpečný provoz obou bloků. Řádné a plánované ukončení provozu prvního bloku JE Oskarshamn je podmíněno také motivovanými zaměstnanci, kteří musí být až do data ukončení provozu plně zaměření na provoz bloku a následně na nové úkoly při jeho likvidaci.“

Jakmile bude blok trvale odstaven, začne na něm probíhat proces likvidace, který se sestává celkem ze čtyř fází, uvedla společnost OKG. V první fázi bude jaderné palivo vyjmuto z reaktoru a před jeho převezením do meziskladu pro použité palivo společnosti SKB v nedalekém městě Clab bude uskladněno po dobu zhruba jednoho roku v palivovém bazénu bloku. Jakmile bude z reaktoru odvezeno všechno palivo, blok vstoupí do fáze „péče a údržby“. Později začne fyzická demontáž zařízení a následně samotná demolice bloku. Jakmile bude lokalita vyčištěna a kvalifikovaná jako bezpečná, může být využita pro další účely.

Společnost OKG uvedla: „Přesný harmonogram pro délku trvání celého procesu likvidace bude stanoven ještě před tím, než začne demontáž zařízení a demolice budov bloku.“

V dubnu minulého roku společnost Vattenfall, která vlastní 70,4% podíl ve švédské jaderné elektrárně Ringhals oznámila, že má v úmyslu předložit návrh na uzavření prvních dvou bloků této elektrárny v letech 2018-2020 namísto původně plánovaného roku 2025. Jako hlavní důvod tohoto rozhodnutí uvedla klesající ziskovost a zvyšující se náklady na provoz bloků. Společnost následně v říjnu potvrdila, že druhý blok JE Ringhals bude trvale odstaven v roce 2019, první blok pak o rok později.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..