V Jaderné elektrárně Dukovany byla během včerejšího odpoledne obnovena výroba elektřiny i v prvním bloku, což znamená, že nyní zde pracují tři reaktory ze čtyř. Poslední blok je stále odstaven. První výrobní blok byl odstaven od srpna loňského roku. Tyto informace sdělil ČTK mluvčí JE Dukovany Jiří Bezděk.

DMK3af1e5_130105_4295209
JE Dukovany (zdroj: idnes.cz)

Ještě v pátek vyráběla elektrárna energii pouze v jednom bloku. V sobotu byl spuštěn druhý blok a včera blok první. Oba se vrátily do provozu po dlouhodobých odstávkách, které kvůli kontrole svarů trvaly delší dobu, než původně vedení elektrárny očekávalo. Mluvčí Bezděk uvedl: „Druhý blok by měl během pondělí naběhnout na 100 procent výkonu.“

Kvůli odstávce dvou bloků v JE Dukovany přišla skupina ČEZ loni přibližně o 2,5 miliardy korun. Kontroly svarů prováděné kvůli nekvalitním rentgenovým snímkům v dokumentaci v minulém roce způsobily, že po dobu tří měsíců stály tři dukovanské bloky ze čtyř. Podle údajů firmy byla kvůli tomuto problému podána dvě trestní oznámení – jedno skupinou ČEZ, druhé Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

První blok JE Dukovany byl odstaven dne 28. srpna. Odstávka, jež byla původně plánována na 58 dnů, se protáhla na celkových 167 dní. Řízená štěpná reakce v tomto bloku byla energetiky obnovena v noci ze středy na čtvrtek. Na druhém bloku trvala odstávka 148 dnů.

Skupina ČEZ potřebuje pro první dukovanský blok získat do konce března povolení pro jeho další provoz. Současné povolení na desetileté období mělo vypršet 31. prosince minulého roku, nicméně SÚJB ho na žádost firmy prodloužil o tři měsíce.

Během odstávky byla pracovníky v reaktoru prvního bloku vyměněna pětina jaderného paliva. Rovněž byly dokončeny investiční akce zaměřené na zvýšení bezpečnosti zařízení, jež vyplynuly ze zátěžových testů. Například se zvýšila odolnost objektu proti zemětřesení. Mluvčí Bezděk doplnil: „V průběhu odstávky byla provedena ojedinělá těsnostní a tlaková zkouška hermetických prostor, která prokázala velmi dobrý stav bloku.“ Zmiňovaná zkouška se provádí jednou za deset let. Odborníci také provedli během čtyř dní několik na sobě nezávislých měření. Zkoušky se zúčastnilo přes 100 pracovníků elektrárny a dohlíželo na ně 13 inspektorů ze SÚJB.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..