Prezident Miloš Zeman by souhlasil s tím, aby se nalezlo místo pro celoevropské úložiště jaderného odpadu. V České republice je vytipováno pro plánované úložiště celkem sedm oblastí. Chystaný geologický průzkum označil prezident ČR jako potřebný, dotčeným občanům by nabídl možnost vyjádření prostřednictvím referenda. Tyto informace sdělil dne 10. února novinářům na tiskové konferenci ve Zbirohu.

09_komplet_obloha_st.tif1
Vizualizace úložiště (zdroj: ihned.cz)

Prezident prohlásil: „Vůbec bych nebyl proti tomu, aby se našlo celoevropské úložiště jaderného odpadu, například nějaké solné doly, podobně jako v jiných zemích.“ Nicméně dodal, že odlišuje průzkum od vlastní přípravy a výstavby úložiště. Průzkum slouží k tomu, aby ukázal, zda má úložiště smysl či nikoliv. Dále prezident Zeman uvedl: „A pak bych postupoval tak, že bych občanům nabídl referendum a nabídl jim jistou kompenzaci za toto úložiště a bylo by pouze na občanech a na nikom jiném, zda by tuto kompenzaci přijali.“ Předtím by však musela být zaručená bezpečnost úložiště, k čemuž je potřebný právě průzkum lokalit.

V březnu zahájí Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) geologický průzkum oblasti Březový potok u Horažďovic. Toto území je jedním ze sedmi vytipovaných v Česku pro plánovanou stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu. Již od roku 2003 však trvale protestují proti průzkumu i možné stavbě, jejíž podzemní plocha má být 307 ha a na povrchu má zabírat 30 ha, starostové pošumavských vesnic Pačejov, Olšany, Chanovice, Kvášňovice, Velký Bor, Maňovice a města Horažďovice. Minulý týden bylo ředitelem Správy úložišť – Jiřím Slovákem, ČTK potvrzeno, že právě vesnice z Pošumaví se dlouhodobě nejvíce ze všech sedmi oblastí brání průzkumu i plánované stavbě úložiště.

Obce z Pošumaví koncem ledna zaslaly poslancům dopis, ve kterém žádají, aby bylo trvalé ukládání radioaktivních odpadů pod zem vyjmuto z projednávané novely atomového zákona. Rovněž v polovině ledna tyto obce vrátily SÚRAO částku převyšující 10,5 milionu korun. Tuto sumu dostaly v prosinci jako kompenzaci za průzkum v letošním roce. Tyto peníze označily obce za úplatek.

Obce už v říjnu minulého roku podaly žalobu na stát za to, že povolil průzkum území. Domnívají se, že státní instituce jednají s lidmi přehlíživě a direktivně. Zároveň požadují, aby se o úložišti, ve kterém má být uložen odpad na desetitisíce let, hovořilo s ostatními zeměmi EU a aby se nalezlo společné řešení někde na neosídleném území. Lokalita pro úložiště má být vybrána do roku 2025, jeho výstavba má podle schválené státní koncepce začít v roce 2050. Zprovoznění je naplánované na rok 2065. Ředitel SÚRAO Slovák řekl: „Zodpovědnost naplňujeme tím, že si necháváme 25 let prostoru na to, abychom se rozhodli, že budeme ukládat vyhořelé palivo nebo třeba odpady po přepracování.“

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..