Ministerstvo pro místí rozvoj se musí znovu zabývat námitkami od aktivistů proti skladu použitého paliva nacházejícího se v areálu Jaderné elektrárny Temelín. Nejvyšší správní soud (NSS) v úterý 2. února zamítl kasační stížnost ministerstva, čímž potvrdil verdikt Městského soudu v Praze ze srpna loňského roku. Tuto informaci zjistila ČTK z úřední desky. Sklad je v provozu již několik let.

P1010419
Sklad vyhořelého jaderného paliva Temelín (zdroj: www.sujb.cz)

O umístění stavby bylo rozhodnuto v roce 2008 Krajským úřadem Jihočeského kraje. Ministerstvo pak v dubnu roku 2011 zamítlo odvolání občanského sdružení s názvem V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín. Městský soud se ovšem domnívá, že se ministerstvo řádně nevypořádalo se všemi odvolacími námitkami sdružení. Ke stejnému názoru došel také NSS, proto ministerstvo s kasační stížnosti neuspělo.

Mluvčí soudu Sylva Dostálová uvedla: „NSS se ztotožnil s městským soudem v tom, že nebyly řádně vypořádány uplatněné námitky občanského sdružení, že tedy bylo správně zrušeno rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj a věc mu byla vrácena k dalšímu řízení za účelem napravení procesních pochybení.“

Sdružení V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín již dříve prohlásilo, že uzemní řízení mělo zásadní nedostatky. Jako příklad svého tvrzení uvedlo sdružení skutečnost, že úřady údajně nezhodnotily vlivy všech v místě působících jaderných zařízení na životní prostředí, přírodu, lidské zdraví a krajinu. Rovněž se nezabývaly hodnocením dopadů případné těžké havárie jaderného zařízení.

Příprava skladu použitého paliva v JE Temelín byla zahájena už v 90. letech. Zkušební provoz začal v roce 2010. O rok později byl provoz povolen Státním úřadem pro jadernou bezpečnost. Kapacita skladu je 152 kontejnerů s obsahem 1 370 tun použitého jaderného paliva.

Zdroj: ČTK

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..