27.11.2022

Prototyp palivového souboru určeného pro použití v čínském reaktoru Hualong One dokončil první cyklus radiačních testů. Výstavba tří bloků podle projektu Hualong One již v Číně začala.

Hualong One fuel irradiation - 250 (CNNC)
Reaktor druhého bloku jaderné elektrárny Čchin-šan (zdroj: World Nuclear News)

Společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) dne 29. ledna oznámila, že palivová sestava nazvaná China Fuel 3 (CF3) dokončila první cyklus radiačních testů dne 28. ledna. Tato sestava byla vložena do aktivní zóny druhého bloku jaderné elektrárny Čchin-šan (pinyin: Qinshan), kterou vlastní společnost CNNC, nacházející se v čínské provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang).

Společnost CNNC poznamenala, že v souladu s mezinárodní praxí a v návaznosti na vývoj i výrobu nového typu palivových článků pro jaderné elektrárny musí palivo podstoupit radiační testy v reaktoru, aby bylo ověřeno jeho celkové chování. Tyto testy podle společnosti zkontrolují aktivaci, korozi a mechanické vlastnosti sestavy.

V roce 2012 centrální plánovači v Pekingu nasměrovali společnost CNNC, firmu China General Nuclear (CGN) a další velké stavební a provozovatelské podniky, aby „racionalizovaly“ své programy jaderných reaktorů. Tento krok v praxi znamenal, že společnost CNNC spojila svůj reaktorový design ACP1000 s designem reaktoru ACPR1000 společnosti CGN do jednoho standardizovaného designu – Hualong One.

Výstavba dvou bloků podle projektu Hualong One již probíhá v jaderné elektrárně vlastněné společností CNNC – JE Fu-čching (pinyin: Fuqing) – nacházející se v provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian). Ve výstavbě je také první ze dvou bloků tohoto typu v JE Fang-čcheng-kang (pinyin: Fangchenggang), kterou vlastní společnost CGN a nachází se v provincii Kuang-si (pinyin: Guangxi).

V prosinci minulého roku se společnosti CNNC a CGN dohodly na vytvoření společného podniku, kde každá z firem bude vlastnit 50% podíl, na podporu designu Hualong One v zahraničních trzích.

Společnost CGN se v říjnu dohodla na vytvoření společného podniku také s firmou EDF Energy za účelem licencování britské verze reaktorového designu Hualong One místním regulačním úřadem. Následující měsíc podepsaly Čína a Argentina dohodu ohledně výstavby pátého jaderného bloku s reaktorem typu Hualong One v tomto jihoamerickém státu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..