Společnost Westinghouse Electric dodala první várku “modernizovaných” jaderných palivových souborů do Záporožské jaderné elektrárny nacházející se na Ukrajině. Jejich zakládání do pátého bloku je plánováno na květen, zatím se čeká na schválení regulačního úřadu.

54029481-600x400
Jaderná elektrárna Záporoží (zdroj: beforeitsnews.com)

Regulační úřad State Nuclear Regulatory Inspectorate of Ukraine podle prohlášení zveřejněného na webových stránkách elektrárny dne 22. února v současné době posuzuje “technické řešení” zakládání palivových souborů, které byly vyrobeny společností Westinghouse Electric Sweden.

Zavedení nového paliva zahrnuje “určitě změny v systému bloku”, dodává elektrárna v prohlášení. Mezi tyto změny patří modifikace monitorovacího systému aktivní zóny, aby bylo možné provádět “provozní inspekce” palivových souborů.

Po jejich úspěšném “zkušebním provozu” na pátém bloku Záporožské jaderné elektrárny budou palivové soubory od společnosti Westinghouse typu TVS-WR zavezeny i do bloků číslo 1, 3 a 4.

Americká společnost Westinghouse, jejímž majoritním vlastníkem je japonský podnik Toshiba, působí na ukrajinském trhu od roku 2003 a její palivo je už v provozu na Jihoukrajinské jaderné elektrárně.

Ukrajina tradičně spoléhala na dodávky paliva od ruské společnosti TVEL, ale v prosinci roku 2014 společnosti Energoatom a Westinghouse souhlasily s “výrazným zvýšením” dodávek jaderného paliva do ukrajinských JE, a to do roku 2020. Společnost Westinghouse původně podepsala smlouvu na dodávku paliva s firmou Energoatom v roce 2008. Na základě této smlouvy dodala společnost Westinghouse celkem 630 palivových souborů do tří tlakovodních reaktorů VVER-1000 nacházejících se v Jihoukrajinské JE. Jihoukrajinská elektrárna je k dnešnímu dni jediná, která používá palivové soubory jak od podniku TVEL, tak od společnosti Westinghouse.

V prohlášení Záporožské JE stojí, že krok k palivovým souborům od společnosti Westinghouse je součástí strategie ukrajinského výrobce jaderné energie – podniku Energoatom – k diverzifikaci svých dodávek paliva.

„Nazývat palivo americkým je neobjektivní, protože se vyrábí ve Švédsku,“ uvádí prohlášení, rovněž je zde dodatek o tom, že kontrola paliva při jeho dovezení do areálu elektrárny “proběhla bez jakýchkoliv připomínek”.

Společnosti Energoatom a Westinghouse podepsaly v listopadu minulého roku smlouvu týkající se rozšíření ukrajinského využití palivových souborů TVS-WR v jaderné elektrárně Záporoží. Tato dohoda se týkala také testování systému společnosti Westinghouse v elektrárně. BEACON (Best Estimate Analysis of Core Operations – Nuclear) je softwarový balíček pro monitorování aktivní zóny a podporu provozu vyvinutý společností Westinghouse k použití u tlakovodních reaktorů.

V září loňského roku firma Energoatom uvedla, že udělila kontrakt v hodnotě 369 000 dolarů společnosti Westinghouse Electric Sweden na dodávku čtyř zkušebních palivových souborů do JE Záporoží.

Pokud bude licence k zakládání palivových souborů do pátého bloku Záporožské JE udělena, společnost Energoatom oznámila, že plánuje objednat pět dodávek čerstvého jaderného paliva od firmy Westinghouse – dvě do Jihoukrajinské JE a tři do JE Záporoží.

Švédské město Västerås je jedním z deseti, kde společnost Westinghouse vyrábí jaderné palivo.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..