V Praze proběhla série koncertů Valerije Gergijeva, předního světového dirigenta a uměleckého ředitele petrohradského Mariinského divadla. Koncerty se konaly 27., 28. a 29. ledna v pražském Rudolfinu. Program tvořil Koncert pro housle a orchestr D dur op. 61 od Ludwiga van Beethovena a Svěcení jara od Igora Stravinského. Jako sólista vystoupil Josef Špaček, koncertní mistr České filharmonie.

DSC_0767_1024
Valerij Gergijev (vlevo).

V Česku nevystoupil Gergijev poprvé, neboť začátkem 80. let minulého století odehrála pod jeho vedením Moravská filharmonie první symfonii Antonína Dvořáka. Dvakrát byl také váženým hostem hudebního festivalu Pražský podzim a v roce 2014 v rámci koncertu podporovaného Rosatomem předvedl v Rudolfinu příznivcům klasické hudby svou interpretaci ruských skladatelů Čajkovského, Musorgského a Rachmaninova.

Letošní série koncertů maestra Gergijeva proběhla za podpory palivové společnosti TVEL (patří do struktury Rosatomu) a brněnské strojírenské skupiny ALTA. Viceprezident společnosti TVEL, Konstantin Sokolov, řekl po koncertě ve svém vystoupení: „S radostí v Evropě podporujeme ruskou kulturu a pyšníme se tím, že jsme měli možnost zde v Česku, v nejkrásnějším evropském koncertním sále předvést dílo jednoho z nejlepších světových muzikantů Valerije Abisaloviče Gergijeva. Věřím tomu, že spolupráce s Českou filharmonií bude pokračovat i v budoucnu.“ Pozornosti hostů koncertu byla předložena také fotovýstava Jaderné palivo – umění špičkových technologií.

__________________________________

Třiašedesátiletý Valerij Gergijev spolupracuje s Metropolitní operou, Vídeňskou, Newyorskou a Rotterdamskou filharmonií a orchestrem divadla La Scala. Je šéfdirigentem Londýnského symfonického orchestru a Mnichovského filharmonického orchestru, vede americký National Youth Orchestra.  Získal titul Národní umělec Ruska, Světový umělec UNESCO, je děkanem filozofické fakulty na Petrohradské státní univerzitě a čestným doktorem Moskevské státní univerzity. Je pořadatelem a uměleckým ředitelem Moskevského velikonočního festivalu, mezinárodních festivalů ve finském Mikkeli a holandském Rotterdamu a petrohradského festivalu Hvězdy bílých nocí. Gergijev je také znám svými humanitárními iniciativami – na jeho popud proběhla série benefičních koncertů pod názvem Beslan – Hudba ve jménu života v New Yorku, Paříži, Londýně, Tokiu, Římě a Moskvě a dále koncerty na památku obětí japonských zemětřesení a další kulturní akce.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..