Americký prezident Barack Obama chce zrušit projekt Ministerstva energetiky na přeměnu již nepotřebného plutonia ze zbrojního průmyslu na jaderné palivo pro komerční jaderné reaktory. Projekt probíhá v laboratořích Savannah River Site v Jižní Karolíně.

MFFF - January 2016 - 460 (Areva)
Zařízení MFFF (zdroj: World Nuclear News)

Projekt vývoje a výstavby zařízení na výrobu paliva typu MOX (Mixed-oxide) Fuel Fabrication Facility (MFFF), které bylo postaveno v rámci dohody s Ruskem, podle které měla každá z těchto zemí přeměnit 34 tun plutonia pro vojenské účely na palivo pro jaderné reaktory. Projekt je však už dva roky pozastaven.

Obamům návrh na rozpočet pro fiskální rok 2017, jenž byl zveřejněn dne 9. února letošního roku, vyzývá k ukončení projektu MOX, včetně rozvoje zařízení MFFF. Namísto toho dokument navrhuje vyčlenit 285 milionů dolarů na předběžné návrhy technologií pro „zředění“ plutonia, čímž by bylo znemožněno jeho vojenské využití. V prosinci minulého roku americký Kongres schválil vyčlenění dalších 340 milionů dolarů na výstavbu zařízení na výrobu paliva typu MOX.

Pokud Obamův návrh bude schválen, nebude plutonium využito v podobě paliva typu MOX pro komerční jaderné reaktory, ale namísto toho bude v laboratořích Savannah River Site facility zředěno a následně uloženo v zařízení Waste Isolation Pilot Plant (WIPP), které se nachází v Carlsbad v Novém Mexiku. Likvidace plutonia by měla podle návrhu začít už v roce 2017.

Tim Scott, republikánský senátor za Jižní Karolínu, po oznámení pozměňovacího návrhu vydal včera prohlášení, ve kterém uvedl: „Spojené státy americké nemohou jen tak ukončit projekt na přeměnu plutonia v jaderné palivo typu MOX a zrušit tak dlouhodobé mezinárodní dohody s Ruskem na likvidaci celkově 68 metrických tun jaderného materiálu pro vojenské využití. Prostřednictvím Obamovy administrativy pracovalo americké Ministerstvo energetiky soustavně na narušení tohoto projektu a snažilo se o šíření dezinformací o jeho vývoji.“

Tim Scott pak následně dodal: „Jakmile bude rozpočet pro fiskální rok 2017 projednáván v Kongresu, budu i nadále pokračovat v práci na zajištění rozumného financování tohoto projektu, aby mohl pokračovat. V sázce je příliš mnoho a politické hry nemohou mít přednost před zdravým rozumem.“

Generální prokurátor pro Jižní Karolínu Alan Wilson dne 9. února oznámil, že žaluje několik organizací kvůli nesplnění přijatých závazků v souvislosti s výstavbou zařízení na výrobu paliva typu MOX. Wilson tvrdí, že podle dohody z roku 2003 musí americké Ministerstvo energetiky ze státu Jižní Karolína buď odstranit jednu tunu vojenského plutonia, nebo stejné množství vojenského plutonia přepracovat na jaderné palivo typu MOX. Vzhledem k tomu, že ministerstvo dosud neučinilo ani jedno, musí státu Jižní Karolína vyplatit kompenzace ve výši jednoho milionu dolarů denně, a to až do výše 100 milionů dolarů ročně. Výpočet kompenzací běží již od 1. ledna tohoto roku, uvedl Wilson.

Práce na zařízení MFFF začaly v roce 2007, přičemž projekt měl být dokončen v letošním roce. Přestože zařízení MFFF má být založené na francouzské technologii užívané v zařízení Melox MOX, setkal se americký projekt s řadou výzev a v roce 2012 tak vládní úřad Government Accountability Office navrhl, aby předpokládané datum spuštění zařízení MFFF bylo posunuto na rok 2019. Úřad rovněž navrhl zvýšení rozpočtu projektu na 7,7 miliardy dolarů, což je vysoko nad původním odhadem, který činil 4,9 miliardy dolarů.

Projekt ve svém průběhu zaznamenal mnoho škrtů, přičemž požadavek pro financování projektu pro rok 2014 ve výši pouhých 320 milionů dolarů naznačil zpomalení stavebních a souvisejících prací. Jedním z důvodů zpomalení projektu jsou i žádosti úřadu Ministerstva energetiky National Nuclear Safety Administration na přezkum plutoniové likvidační strategie. V následujícím roce byl projekt pozastaven poté, co byl účinně vystřižen z návrhu rozpočtu Ministerstva energetiky pro rok 2015.

Dne 13. listopadu roku 2014 americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) podepsal dokument, který posunul lhůtu dokončení projektu MFFF o deset let na březen roku 2025. O posunutí lhůty požádal hlavní dodavatel výstavby, společnost Shaw Areva MOX services. Původní desetiletá stavební licence pro zařízení MFFF byla vydána v březnu roku 2005.

V lednu letošního roku regulační úřad NRC zveřejnil nové posouzení vlivu projektu na životní prostředí, ve kterém došel k závěru, že prodloužení stavební licence nebude mít žádný významný dopad na životní prostředí, neboť rozšíření licence nepředstavuje ovlivnění aspektů uvažovaných předchozím posouzením vlivu projektu MFFF na životní prostředí.

Regulační úřad NRC pak poznamenal, že jeho rozhodnutí rovněž reflektuje určité administrativní změny ve stavební licenci, včetně změny jména hlavního dodavatele ve stavební licenci na CB&I Areva MOX Services, která odráží akvizici skupiny Shaw Group společností Chicago Bridge & Iron, která proběhla v roce 2013.

Společnost Areva dne 9. února uvedla, že projekt MFFF vydoloval z nepříznivého financování maximální hodnotu a projekt je tak nyní dokončen ze 70 %, což představuje 14% pokrok oproti roku 2013.

Společnost uvedla, že bývalý republikánský senátor reprezentující stát Indiana navštívil na začátku února projekt MFFF a následně urgoval ministerstvo energetiky, aby umožnilo jeho dokončení, neboť v zařízení je již nyní nainstalováno velké množství ze sofistikovaných technologií.

Další návštěvník zařízení, republikánský senátor za stát Georgia Rick Allen, uvedl: „Zařízení MFFF je nezbytnou součástí komplexního národního bezpečnostního plánu. Navíc jeho financování bylo na konci minulého roku znovu schváleno Kongresem. Tento projekt vnímám jako nejvhodnější řešení pro naložení s naším vojenským plutoniem a z tohoto hlediska je pokračování projektu velmi důležité.“

Společnost Areva následně podotkla, že podle dohody Plutonium Management and Disposition Agreement musí USA i Rusko přeměnit přebytky vojenského plutonia na izotopové úrovni, aby tento materiál již nemohl být využit v jaderných zbraních.

„Přestože v této oblasti byly vzneseny i další návrhy, žádná z těchto možností nepřeměňuje plutonium na izotopové úrovni, takže by bylo nutné znovu věc projednávat s ruskou protistranou,“ uvedla Areva.

Ruský postup

Ruská státní jaderná korporace Rosatom v září minulého roku oznámila, že začala s produkcí jaderného paliva typu MOX.

Na meetingu s ruským premiérem Dimitrim Medveděvem generální ředitel Rosatomu Sergej Kirienko uvedl, že dohoda mezi Ruskem a USA o likvidaci přebytečného vojenského plutonia již „není nutná“.

„Rusko i USA spustily výstavbu zařízení na výrobu jaderného paliva typu MOX. USA již do projektu za osm let vložily 7,7 miliardy dolarů, avšak na konci minulého týdne americký Kongres oznámil, že s dokončením zařízení v nedohlednu projekt pozastavuje. Rusko již zařízení na výrobu paliva typu MOX postavilo, přičemž projekt zabral dva a půl roku a vyžádal si 136 milionů dolarů. Zařízení je již v provozu,“ uvedl Kirienko.

V lednu generální ředitel zařízení Mining and Chemical Combine v Krasnojarsku pro server World Nuclear News uvedl, že roční výroba paliva typu MOX se zvýší z 20 souborů v roce 2015 na 400 palivových souborů v příštím roce. Tyto palivové soubory budou využívány v rychlém reaktoru BN-800, který se nachází ve čtvrtém bloku Bělojarské jaderné elektrárny ve Sverdlovském regionu.

Dne 9. února letošního roku společnost Rosatom oznámila, že rychlý reaktor BN-800 úspěšně dokončil testy na 50% úrovni výkonu, jež trvaly 72 hodin. Společnost očekává, že v nejbližší době bude moci požádat místní regulační úřad Rostechnadzor o přistoupení k další fázi testovacího programu, během které bude reaktor přiveden na 100 % nominálního výkonu a následně vstoupí do komerčního provozu.

Rychlý reaktor BN-800 o výkonu 789 MWe je poháněn palivem se směsí uranových a plutoniových oxidů (MOX). Palivo je v reaktoru uspořádáno tak, aby se v něm vytvářel nový palivový jaderný materiál. Výkon tohoto bloku převyšuje druhý nejvýkonnější rychlý reaktor na světě – BN-600 – jenž se nachází ve třetím bloku Bělojarské jaderné elektrárny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Přepracováním plutonia se zabývají též ve Francii,Anglii,Japonsku a v Rusku. Projekt je v USA rozpracován a jsou již dobré zkušenosti ve Francii a v Rusku s výsledným palivem MOX. Pro čtvrtou generaci jaderných reaktorů se právě počítá s palivem MOX. Rušit projekt by nebylo perspektivní, zejména vzhledem k potřebě zpracovat Pu 239 ze zbraňových systémů a ke složitosti s jeho uložením.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..