Na prvním bloku jaderné elektrárny Barakah nacházející se ve Spojených arabských emirátech byly dokončeny studené hydrostatické testy, oznámila dne 16. února společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec).

Barakah 1 cold hydrostatic tests (ENEC)450
Ceremonie k dokončení studených testů (zdroj: World Nuclear News)

Studené hydrostatické testy zahrnují naplnění celého primárního okruhu včetně reaktoru vodou, která za pomocí hlavních cirkulačních čerpadel primárním okruhem koluje. Cílem této zkoušky je potvrdit, že veškeré svary, spoje, potrubí a komponenty chlazení reaktoru včetně souvisejících vysokotlakých systémů splňují regulační požadavky. Chladící voda v primárním okruhu udržuje za pomocí hlavních cirkulačních čerpadel teplotu reaktoru při běžném provozu na bezpečné úrovni.

Společnost Enec rovněž oznámila dokončení a zprovoznění elektrické rozvodny prvních dvou bloků JE Barakah, což umožnilo i samotné dokončení studených hydrostatických testů na prvním bloku. Rozvodna propojuje elektrárnu s rozvodnou sítí, což umožňuje provádění důležitých zkoušek při uvádění bloku do provozu. Zprovoznění rozvodny následovalo podpis dohody z minulého týdne mezi společnostmi Enec a Abu Dhabi Transmission and Despatch Company (Transco), která umožňuje přenos elektřiny vyrobené v jaderné elektrárně Barakah přes přenosové sítě společnosti Transco.

Dokončení studených testů bylo završeno ceremonií, které se zúčastnili tajemník pro energetiku Spojených arabských emirátů Mater Al Nayedi a vysocí představitelé společností Enec a Korea Electric Power Corporation (Kepco). Společnost Kepco vede konsorcium na výstavbu čtyř bloku jaderné elektrárny Barakah.

Prezident a generální ředitel společnosti Enec Mohamed Al Hammadi uvedl, že společnost pokračuje v tvrdé práci na dosažení dalších strategických cílů. „S dokončením studených testů na prvním bloku a se zprovozněním rozvodny jsme o další velký krok blíže k našemu cíli – tedy k pokrytí čtvrtiny zdejší energetické poptávky čistým, nízkouhlíkovým zdrojem v podobě udržitelné jaderné energie,“ podotknul.

Výstavba prvního ze čtyř bloků jihokorejského designu APR-1400 s tlakovodními reaktory v lokalitě Barakah nacházející se asi 50 kilometrů od města Ruwais začala v roce 2012. První blok elektrárny je v současné době dokončen asi z 84 %, přičemž jeho dokončení je naplánováno na rok 2017. Výstavba druhého bloku započala v roce 2013. Tento blok je dokončen zhruba z 64 %. Stavební práce na blocích číslo tři a čtyři začaly v roce 2014, respektive v roce 2015. Podle údajů společnosti Enec je elektrárna jako celek nyní dokončena z 58 %.

Zdroj: World nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..