K japonskému regulačnímu úřadu byly předloženy ke schválení plány k likvidaci tří jaderných bloků nacházejících se v prefektuře Fukui. Plány se týkají prvních dvou bloků jaderné elektrárny Mihama a prvního bloku jaderné elektrárny Tsugura. Všechny tyto bloky byly trvale odstaveny spolu s dalšími dvěma v dubnu minulého roku.

Společnosti Kansai Electric Power Company a Japan Atomic Power Company (JAPC) dne 12. února oznámily, že k regulačnímu úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) předložily ke schválení plány k likvidaci tří bloků, které byly odstaveny 27. dubna minulého roku. Plány mají naznačit, která zařízení budou kdy demontována.
Společnost JAPC uvedla, že podle jejího očekávání zabere likvidace prvního bloku jaderné elektrárny Tsugura celkem 24 let. V tomto bloku se nachází varný reaktor o výkonu 341 MWe. První blok JE Tsugura byl jedním z nejstarších japonských jaderných bloků. Likvidace bude rozdělena do tří fází. První fáze má podle odhadů zabrat okolo devíti let, během nichž budou probíhat přípravné práce na reaktoru pro jeho demontáž (během této fáze bude z elektrárny odvezeno všechno jaderné palivo). Během druhé fáze, která má trvat rovněž devět let, proběhne vlastní demontáž reaktoru a dalšího hlavního zařízení v elektrárně. Třetí a poslední fáze pak bude zahrnovat demolici reaktorové budovy. Tato fáze má podle odhadů trvat šest let.
Společnost podle svých slov očekává, že během likvidace elektrárny vznikne okolo 20 600 tun tuhých odpadů. Z toho bude zhruba 40 tun vysoce radioaktivních odpadů, 1 990 tun středně radioaktivních odpadů a 10 760 tun nízko radioaktivních odpadů. Se zbývajícím odpadem pak již nebude nutné zacházet jako s radioaktivním.
Likvidace prvních dvou bloků jaderné elektrárny Mihama má podle společnosti Kansai zabrat kolem 30 let. V prvním bloku této elektrárny se nachází tlakovodním reaktor o výkonu 340 MWe, ve druhém bloku pracoval tlakovodním reaktor o výkonu 500 MWe. Oba bloky byly provozovány od počátku 70. let minulého století.
V březnu minulého roku obě společnosti (Kansai a JAPC) oznámily, že se rozhodly z provozu vyřadit výše uvedené bloky, jenž byly společně s ostatními japonskými reaktory odstaveny od nehody v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z roku 2011. Rozhodnutí odstavit bloky padlo z důvodu velkého rozsahu prací, které by na blocích musely být provedeny, aby splnily nové přísnější regulační požadavky představené regulačním úřadem NRA v červenci roku 2013.
Nezávislé studie provedené v roce 2014 na prvním bloku JE Tsuruga potvrdily, že geologický zlom pod elektrárnou je neaktivní. Nicméně společnost JAPC uvedla, že přestože by úprava bloku ke splnění nových regulačních požadavků byla technicky možná, rozsah prací a investičních nákladů, které by byly potřeba do elektrárny vložit, potvrdil rozhodnutí vyřadit blok trvale z provozu.
Společnost Kyushu Electric Power Company, která dne 27. dubna minulého roku rozhodla o vyřazení prvního bloku JE Genkai v prefektuře Saga z provozu, předložila likvidační plán k regulačnímu úřadu ke schválení již 22. prosince minulého roku. Chugoku Electric Power Company, která rozhodla o trvalém odstavení prvního bloku jaderné elektrárny Shimane v prefektuře Shimane rovněž 27. dubna minulého roku, ještě plán k likvidaci nepředložila.
Zdroj: World Nuclear News