Rok 2016 je v porovnání s předchozím „superjaderným 2015“ z pohledu významných jaderných výročí o něco skromnější. Přesto stojí za to si několik českých i světových jubileí, jakými jsou mimo jiné 120. výročí světového objevu přirozené radioaktivity nebo rozkvět atomových oborů na českém území, připomenout.

Česká výročí

1896 (120 let) – První zpráva o paprscích X v českých novinách

Rentgenové záření (paprsky X), jehož existence byla odhalena německým vědcem Röntgenem v roce 1895, se počátkem ledna 1896 dostalo i na stránky českých Národních listů a Národní politiky. Brzy poté je Röntgenův objev ověřován na českých i německých vysokých školách, např. profesory Čeňkem Strouhalem, Karlem Domalípem nebo fyziky Josefem Geitlerem a Ivanem Pulujem.

Roentgen_hand_new
Jeden z prvních rentgenových snímků. (Zdroj: Medicalradiation.com)

1906 (110 let) – První soukromé radonové koupele otevřeny v Jáchymově

Z iniciativy lékaře Leopolda Gottlieba došlo v Jáchymově v roce 1906 k zahájení provozu prvních soukromých radonových koupelí. Tato forma balneoterapie zvyšuje odolnost organismu a významně přispívá ke zvýšení kvality života chronicky nemocných pacientů.

1911 (105 let) – Otevření Lázeňského ústavu pro léčbu radiem

Před 105 lety byl v Jáchymově slavnostně otevřen a uveden do provozu císařsko-královský Lázeňský ústav pro léčbu radiem, první svého typu na světě.

1946 (70 let) – Rozkvět atomových oborů, vznik Výboru pro atomovou fyziku a organizace Československý uranový průmysl

Z iniciativy českého fyzika Václava Petržílky u nás začal být v červnu 1946 projednáván rozvoj atomových oborů, které nebyly v předválečném Československu dosud zkoumány. Je také sestavena komise pro vypracování návrhu na zřízení Ústavu pro atomovou fyziku České akademie věd a umění, jehož hlavními úkoly má být soustavné bádání v oblasti atomové fyziky a výzkum praktického využívání atomové energie pro účely technické, biologické i lékařské. Ve stejném roce také vzniká Výbor pro atomovou fyziku při české akademii věd a umění (ČAVU). V Jáchymově, proslulém nalezišti stříbrných a uranových rud, je založena organizace Československý uranový průmysl, jejímž nástupcem fungujícím do dnešních dní je státní podnik DIAMO.

1956 (60 let) – Vývoj těžkovodního reaktoru, dohoda o pomoci při výstavbě první československé JE a nález největších uranových ložisek

Letos tomu bude přesně 60 let od chvíle, kdy Československo a Sovětský svaz začaly pracovat na vývoji těžkovodního reaktoru umožňujícího orientaci na domácí zdroje jaderného paliva v rámci projektu výstavby první československé jaderné elektrárny A-1 v Jaslovských Bohunicích. V březnu 1956 pak byla podepsána dohoda o pomoci Sovětského svazu při její výstavbě. Před 60 lety byla také objevena Rožná, jedno z našich nejrozlehlejších uranových ložisek.

 

Zahraniční výročí

1896 (120 let) – Objev přirozené radioaktivity prvků

V roce 1896 zkoumá francouzský fyzik Henri Becquerel fluorescenci uranových solí a série experimentů, (velice dobře zdokumentovaných, neboť je zasílá pařížské Akademii), jej přivede až k objevu nového typu záření a tedy přirozené radioaktivity. Iniciativa ve výzkumu nových paprsků pokračuje v rukou Pierra a Marie Curieových, kteří zjišťují, že intenzita záření je úměrná množství uranu ve zkoumaných vzorcích a že podobné paprsky jsou samovolně vyzařovány i sloučeninami dalšího prvku, thoria. Marie Curieová navrhne nazvat tuto novou pozoruhodnou vlastnost pojmem radioaktivita.

1946 (70 let) – Spuštění prvního jaderného reaktoru v SSSR

Sovětský fyzik Igor Vasilijevič Kurčatov spustil v Moskvě první jaderný reaktor v SSSR. Kurčatov byl talentovaným jaderným fyzikem a založil sovětský jaderný program.

1986 (30 let) – Havárie Černobylu

V úterý 26. dubna si svět připomene smutné výročí havárie v jaderné elektrárně Černobyl na území dnešní Ukrajiny.

Zdroj: Tisková zpráva ČNS

 

Česká nukleární společnost (založena v roce 1990) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti a ČSVTS.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..