Írán má zájem pracovat se svými maďarskými partnery v oblasti vývoje malého jaderného reaktoru, jenž by byl vyráběn na íránském území a prodával by se zejména zákazníkům do Afriky a Asie. Tuto informaci sdělil dne 18. února na tiskové konferenci v Budapešti íránský viceprezident Alí Akbar Sálehí, který je rovněž vedoucím íránského jaderného programu.

Viceprezident Sálehí prohlásil: „Plánujeme plně využít všech komerčních a technických příležitostí, včetně provozování mírových jaderných aktivit, které vyplývají z dohody.“ Odkazoval přitom na dohodu z minulého roku, ve které se Teherán zavázal po vyjednávání se světovými mocnostmi k omezení části svých jaderných provozů a také k dodržování řady dalších podmínek. Na oplátku byly zrušeny mezinárodní sankce, které byly na Írán uvaleny za to, že nebyl předtím ochotný vyjasnit sporné body svého jaderného programu, který v zahraničí vyvolával obavy, že Íránci usilují o zisk jaderné zbraně. Teherán tuto domněnku opakovaně popíral.

Sálehí dále upřesnil, že účelem pilotního projektu spolupráce Íránu a Maďarska bude návrh reaktoru, jehož instalovaný výkon bude 25 MWe. Dalším krokem pak bude reaktor s výkonem 100 MWe, jehož cílem bude asijský a africký trh.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..