27.11.2022

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zahájí na jaře letošního roku geologický průzkum oblasti Březový potok u Horažďovic, jež je jednou ze sedmi vytipovaných českých lokalit pro plánovanou výstavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu. Metody geologicko-průzkumných prací pro první etapu průzkumů byly představeny geology a dalšími zástupci SÚRAO v pátek 5. února od 16 h v horažďovickém hotelu Prácheň. Tyto informace sdělila dne 3. února ČTK Nikol Novotná z tiskového oddělení SÚRAO.

09_komplet_obloha_st.tif
Vizualizace hlubinného úložiště jaderného odpadu (zdroj: ihned.cz)

Již od roku 2003 protestují proti průzkumu i zvažované stavbě starostové pošumavských vesnic Pačejov, Olšany, Chanovice, Kvášňovice, Velký Bor, Maňovice a města Horažďovice. Úložiště má v podzemí zabrat plochu 307 hektarů a na povrchu 30 hektarů.

Ivana Škvorová ze SÚRAO uvedla: „První etapa geologických průzkumů zahrnuje jen povrchová a přípovrchová měření a odběry vzorků pomocí ručního nářadí. Nijak neovlivní běžný chod obcí ani životní prostředí. Získané informace poslouží k vyhodnocení vhodnosti vybraných lokalit a jejich zúžení pro další etapu průzkumu.“

Koncem minulého měsíce zaslaly pošumavské obce dopis poslancům. Žádají, aby bylo trvalé ukládání radioaktivních odpadů pod zem vyjmuto z projednávané novely atomového zákona. V polovině ledna obce vrátily SÚRAO částku převyšující 10,5 milionu korun. Tyto finance dostaly jako kompenzaci za průzkum v letošním roce. Peníze však označily za úplatek. Již v říjnu podaly obce žalobu na stát, a to kvůli povolení průzkumu území.

Škvorová dále prohlásila: „Pro občany pořádáme interaktivní expozici o geologicko-průzkumných pracích, které se letos na jaře v lokalitě rozběhnou.“ SÚRAO v pátek představila hydrogeologický a geofyzikální průzkum. Lidem bylo ukázáno geologické nářadí a pomůcky, vzorky hornin ze všech uvažovaných oblastí, geologické mapy a 3 modely. Správa úložišť zorganizovala pro občany všech dotyčných obcí svoz i odvoz mikrobusy.

Obce mají pocit, že státní instituce jednají s lidmi přehlíživě a direktivně. Požadují, aby se o úložišti, v němž má být odpad desetitisíce let, jednalo s ostatními zeměmi Evropské unie tak, aby se nalezlo společné řešení na neosídleném území. Starosta Chanovic Petr Klásek prohlásil: „Pohybujeme se 15 let v kruhu. Nejsou plně definována kritéria technická a geologická, ale i sociální, etická, ekologická, společenská a lidská.“ Lokalita pro úložiště má být vybrána do roku 2025, zprovoznění se očekává v roce 2065.

Zdroj: ČTK

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..