Deník South China Morning Post uvedl, že čínské společnosti China National Nuclear Company (CNNC) a China General Nuclear Power (CGN) oznámily plány na výstavbu dalších čtyř jaderných bloků založených na domácím designu Hualong One. Společnost CGN plánuje nasadit technologii Hualong One v pátém a šestém bloku jaderné elektrárny Ning-te (pinyin: Ningde) v provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian), zatímco společnost CNNC plánuje postavit dva bloky typu Hualong one v navrhované jaderné lokalitě Čang-čou (pinyin: Zhangzhou) nacházející se rovněž v provincii Fu-ťien prohlásil podle deníku South China Morning Post zástupce šéfkonstruktéra reaktorů Hualong One Mao Čching (pinyin: Mao Qing).

Hualong_One_impression_(CNNC)_460x277
Vizualizace bloku typu Hualong One (zdroj: World Nuclear News)

Jang Mao-čchun (pinyin: Yang Maochun), náměstek generálního ředitele pro vývoj mezinárodního obchodu v oblasti jaderné energetiky společnosti CGN, prohlásil, že společnost pro navrhované bloky v jaderné elektrárně Ning-te již předložila nutné žádosti o licence a nyní tak čeká na schválení od regulačního úřadu. Mao-čchun zároveň odmítl poskytnout jakékoliv další detaily týkající se potenciálních investicí v projektu či harmonogramu výstavby nových bloků.

Bloky s technologií Hualong One, jež jsou založeny na reaktorech 3. generace zahraničních společností, byly vyvinuty společnostmi CGN a CNNC. Konkrétně společnost CGN upravila reaktorovou technologii třetí generace francouzské společnosti Areva, zatímco CNNC upravila reaktorový design 3. generace od společnosti Westinghouse. Obě společnosti si nárokují provedená vylepšení jako vlastní duševní vlastnictví. CGN a CNNC přišly se svými verzemi modernizovaných reaktorů 3. generace na konci roku 2011, avšak úřad National Energy Administration, který jaderný sektor reguluje, přikázal oba nové designy spojit do jednoho, který je dnes známý pod označením Hualong One. Hlavním důvodem tohoto spojení je lepší sdílení zdrojů obou společností a vyhnutí se vzájemné přímé konkurenci na zámořských trzích.

Mao-čchun uvedl, že cílové náklady na jaderné bloky typu Hualong One mají po rozjetí širší výstavby dosahovat 2,5 milionů dolarů na 1 MWe instalovaného výkonu. Viceprezident společnosti CGN Čeng Tung-šan (pinyin: Zheng Dongshan) prohlásil, že náklady na výstavbu reaktorů Hualong One budou konkurenceschopné na celém světě. Tung-šan pak podotkl, že společnosti CGN a CNNC jsou zároveň rivaly i partnery se společnostmi Westinghouse a Areva v závislosti na daném projektu.

V prosinci minulého roku začala společnost CGN s přípravnými prácemi v lokalitě Fang-čcheng-kang (pinyin: Fangchenggang) v provincii Kuang-si (pinyin: Guangxi) na výstavbu bloku s reaktorem Hualong One, který by měl do zkušebního provozu podle plánů vstoupit v roce 2020. Společnost CNNC začala se stavbou dvou bloků Hualong One již v průběhu roku 2015, konkrétně v květnu a prosinci. Obě společnosti se s reaktory Hualong One snaží prosadit také na zahraničních trzích. Společnost CGN se snaží postavit bloky Hualong One ve Velké Británii, Thajsku a v Keni, zatímco firma CNNC se uchází o výstavbu těchto bloků v Pákistánu a Argentině.

Mezitím společnost CGN založila osm zkušebních palivových souborů vlastní konstrukce do aktivní zóny prvního bloku jaderné elektrárny Ling Ao II v provincii Kuang-tung (pinyin: Guangdong), oznámila firma ve svém prohlášení. Společnost uvedla, že mezi osmi zkušebními palivovými soubory byly dvě čtveřice palivových souborů dvou různých konstrukcí, jež byly do komerčního reaktoru založeny poprvé. Čtyři palivové soubory typu STEP-12 a čtyři soubory CZ ze zirkoniové slitiny byly do reaktoru umístěny dne 14. února letošního roku.

Palivové soubory nyní projdou ozařovacími testy, které mají potvrdit jejich předpokládané chování. Společnost CGN prohlásila, že založení nových palivových souborů představuje velký průlom pro firmu na poli soběstačnosti. V prvním bloku jaderné elektrárny Ling Ao II pracuje tlakovodním reaktor CPR-1000, který do komerčního provozu vstoupil v září roku 2010.

Firma CGN uvedla, že po ozáření v reaktoru projdou nové palivové soubory následně komplexní inspekcí sestávající se mimo jiné z vizuální inspekce nebo měření tloušťky plášťové oxidové vrstvy. Výsledky z těchto kontrol následně poslouží k optimalizaci jejich designu. Firma uvedla, že oba nové typy palivových souborů mohou být využity jak v reaktorech CPR-1000, které se řadí do druhé generace, tak i v nových reaktorech Hualong One.

V lednu letošního roku společnost CNNC oznámila, že její prototypy palivových souborů typu China Fuel 3 (CF3) určené pro reaktory Hualong One rovněž prošly ozařovacími testy. Tyto palivové soubory byly ozářeny v druhém bloku jaderné elektrárny Čchin-šan (pinyin: Qinshan), kterou firma provozuje v provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..