Česko a Írán vyvíjí snahu o bližší spolupráci v oblasti jaderné bezpečnosti. V letošním roce by se měli za tímto účelem setkat předsedové národních úřadů pro jadernou energii Dana Drábová a Alí Akbar Sálehí. Tuto informaci sdělil náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický na semináři o možnostech obchodu s Íránem po uvolnění ekonomických sankcí. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová potvrdila ČTK, že je tato schůzka v plánu. Dále uvedla, že Írán o spolupráci s Českou republikou dlouhodobě usiloval.

Pozvánka předsedovi íránské agentury pro atomovou energii Sálehímu byla předána během lednové návštěvy Íránu ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD). Náměstek Muřický řekl ČTK: „Pan předseda vyjádřil velký zájem o zkušenosti s fungováním takového úřadu v ČR.“ Poté dodal: „Dává to možnost pro českou stranu nejen, co se týče jaderné bezpečnosti, ale i technologií, které by mohly dodávat české firmy.“

Předsedkyně Drábová ČTK potvrdila, že jednání s íránským protějškem je v plánu, nicméně zatím se nepodařilo nalézt vhodný termín. Zároveň prohlásila: „Írán se snažil být s námi v kontaktu již delší dobu v rámci Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Teď by se v podstatě jednalo o rozšíření stávající spolupráce.“ Tato spolupráce by se konkrétně mohla týkat např. radonového programu. Podle Drábové mají totiž obě země vysokou koncentraci radonu v budovách.

Předsedkyně SÚJB dále uvedla, že spolupráce mezi ČR a Íránem není nijak výrazně odlišná od kontaktů s jinými partnerskými zeměmi, jako jsou např. Jordánsko nebo Arménie. Znatelný posun však podle jejího názoru nastal potom, kdy Írán vloni v červenci uzavřel dohodu o omezení jaderného programu se šesti velmocemi.

Tato dohoda v lednu letošního roku vyústila ve zrušení mezinárodních sankcí od Evropské unie a USA vůči Teheránu. V jejím důsledku rovněž vzrostl zájem o investice v Íránu, a to nejen v oblasti jaderné bezpečnosti. Loni v červenci zamířila do země řada podnikatelských delegací ze západu, včetně České republiky. Během loňského září letěl do Íránu ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) s početným doprovodem podnikatelů. Ministr průmyslu a obchodu Mládek sem podnikl cestu o čtyři měsíce později.

Na semináři dne 3. února náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa uvedl, že pro české podnikatele se v Íránu nabízí příležitosti také v těchto oblastech: těžba surovin, petrochemie, strojírenství nebo letecký průmysl. Podle jeho slov bude ministerstvo zahraničí usilovat o zjednodušení dopravy do Teheránu nebo konzulárních záležitostí. Jako politický cíl se jeví do budoucna obnovení diplomatických vztahů na úrovni velvyslanců.

Zdroj: ČTK

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..