Ruské a bulharské společnosti podepsaly smlouvu na prodloužení provozu na šestém bloku jaderné elektrárny Kozloduj na období 60 let. Dohoda – mezi jadernou elektrárnou Kozloduj plc a konsorciem ruské společnosti Rusatom Services a bulharské firmy Risk Engineering Ltd – byla podepsána dne 28. ledna během zasedání bulharsko-ruské mezivládní komise pro hospodářskou a vědecko-technickou spolupráci v Sofii Evgenem Sal’kovem, generálním ředitelem společnosti Rusatom Services, a Dimitarem Angelovem, výkonným ředitelem firmy Kozloduj plc.

KozloduyNPP_08_male__kznpp
JE Kozloduj (Zdroj: Kznpp.org)

V prohlášení ze dne 28. ledna korporace Rosatom uvedla, že smluvené práce zahrnují posouzení „technického stavu a zdůvodnění zbytkové životnosti“ zařízení reaktoru, tepelného a mechanického zařízení primárního a sekundárního okruhu, diesel-generátorových stanic a dalšího vybavení, budov a staveb v šestém bloku JE Kozloduj. Očekává se, že práce zaberou 30 měsíců.

Společnost JE Kozloduj plc spravuje jedinou bulharskou jadernou elektrárnu, která pokrývá více než jednu třetinu celkové roční výroby elektřiny v zemi. Firma Rusatom Services je dceřinou společností ruské státní jaderné korporace Rosatom.

Sal’kov v prohlášení Rosatomu uvádí, že Rusko a Bulharsko spolupracují v jaderném sektoru již více než 40 let. „Jsme potěšeni, že naše spolupráce nejen úspěšně pokračuje, ale také expanduje do perspektivních a důležitých projektů, jako je rozšíření provozu a modernizace jaderných elektráren,“ uvedl.

V elektrárně Kozloduj jsou v provozu dva Ruskem navržené tlakovodní reaktory VVER-1000, a to v pátém a šestém bloku JE Kozloduj, a čtyři odstavené reaktory VVER 440. Bloky mají v současné době licenci do roku 2017 a 2019.

Plán prodloužit provoz těchto reaktorů vznikl v dubnu 2012, kdy akciová společnost Kozloduj podepsala smlouvu s konsorciem společností Rosenergoatom a EDF. Na začátku roku 2013 byla podepsána další smlouva s firmou Rusatom Services ohledně modernizace turbogenerátoru v šestém bloku, jehož výkon byl instalací nového statoru zvýšen na 1 100 MWe. Práce byly dokončeny v listopadu 2015.

V říjnu 2014 byla podepsána smlouva o rekonstrukci a prodloužení provozu pátého výrobního bloku se třemi společnostmi. Dohoda v hodnotě 24,7 milionů euro (667,55 milionů korun) s korporací Rosatom v říjnu 2015 se týkala modernizace turbogenerátoru tohoto bloku, přičemž práce na něm mají být dokončeny do května 2018. Tato dohoda zahrnuje společnosti Rosenergoatom, Rusatom Services a EDF. Vláda se zavázala k prodloužení provozu obou funkčních bloků v JE Kozloduj a zvýšení jejich výkonu na 104 % oproti původní kapacitě.

Návrhy na výstavbu sedmého a osmého bloku jaderné elektrárny Kozloduj sahají až do roku 1980, kdy byly vyhrazeny možné lokality. V listopadu 2013 dala bulharská vláda konečně zelenou výstavbě nového bloku v JE Kozloduj a oznámila, že začne exkluzivní jednání se společností Westinghouse na vybudování reaktoru podle projektu AP1000 v této oblasti.

V dubnu loňského roku společnost Westinghouse Electric Company a bulharská vláda oznámily, že jednaly o nutnosti stanovit strukturu a časový harmonogram pro jejich dohodu o vybudování sedmého reaktoru v JE Kozloduj. Jednání následovalo vypršení akcionářské dohody, kterou americká společnost podepsala společně s bulharskou vládou v srpnu 2014. Podle této dohody by byla společnost Westinghouse zodpovědná za poskytování veškerého vybavení elektrárny, projektových prací, techniky a paliva pro nový blok.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..