Navzdory tendenci eliminovat z jaderné energetiky vysoce obohacené jaderné palivo funguje po celém světě 74 reaktorů, které jej dosud používají, anebo to alespoň plánují. Americká instituce National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine proto vydala zprávu, ve které apeluje na proces minimalizace provozu takových reaktorů v celosvětovém měřítku.

WP_20150923_12_24_38_Pro_1024
Uzbekistán, září 2015: Demontáž deformačních prstenců, které chrání obalový soubor ŠKODA VPVR/M před poškozením během pozemní přepravy, před zabalením souboru do ochranného obalu pro leteckou přepravu. (Zdroj: ÚJV Řež)

Za doporučenou bezpečnou hranici, při které nehrozí zneužití štěpitelného uranu, se dnes pokládá obohacení paliva do 20 %. Drtivá většina jaderných elektráren využívá palivo s mnohem nižším podílem (většinou kolem 5 %), některé výzkumné reaktory však mají ve svém palivu uranu 235 mnohem více – až 80 %. Takto vysoce obohacený uran (HEU  – highly enriched uranium) je teoreticky možné zneužít pro výrobu klasické atomové bomby. Z hlediska globální bezpečnosti proto USA aktivně podporují přechodu výzkumných reaktorů od vysoce k nízko obohacenému palivu.

Na procesu přepravy vysoce obohaceného vyhořelého jaderného paliva z výzkumných jaderných reaktorů po celém světě se podílí i česká společnost ÚJV Řež, a. s. Od roku 2007 pomohla se 14 odvozy v 10 zemích, celkem se jednalo o 711 kg vysoce obohaceného uranu. Tým odborníků naposledy odvezl téměř dva kilogramy uranu z gruzínského reaktoru v Tbilisi loni v prosinci. Od letošního roku spolupracuje ÚJV rovněž na odvozech paliva z reaktorů čínské provenience v Africe a Asii.

Použité palivo se za přísných bezpečnostních opatření naloží do speciálních obalových souborů včetně přepravních ISO kontejnerů, přepraví se do jednoho z přepracovacích závodů, kde se nejdříve mechanicky a potom chemicky zpracuje (rozřeže, rozpustí a chemické prvky se oddělí od sebe). Následně se oddělí uran a plutonium, které se dají opět využít.

Zdroj: Tisková zpráva ČNS

Česká nukleární společnost (založena v roce 1990) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti a ČSVTS.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..