Zmocněnce pro jadernou energetiku, jehož úkolem by měla být koordinace výstavby nových jaderných bloků v Česku, má vláda jmenovat na čtyřleté období. Vzniknout má rovněž stálý výbor pro jadernou energetiku. V jeho čele má stát ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Nového zmocněnce plánuje vláda vybrat ve výběrovém řízení. Zmocněnec pak ve výboru obsadí pozici místopředsedy. Tyto informace vyplývají ze zprávy o plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR, kterou včera projednávala vláda.

dostavba-ete-nahled
Takto nějak by mohl v budoucnu vypadat dostavený Temelín (zdroj: www.cez.cz)

Ve zprávě je uvedeno: „Stálý výbor pro jadernou energetiku se navrhuje vytvořit jako stálý poradní a koordinační meziresortní orgán vlády, který bude dohlížet na komplexní realizaci Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR.“

Vloni v červnu byl vládou schválen Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR (NAP JE), který počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v JE Dukovany a jednoho bloku v JE Temelín, a to s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Nicméně stále není dořešen obchodně-dodavatelský model výstavby. Právě s tímto by měl nový výbor mimo jiné pomoci.

Podle návrhu by stálými členy výboru měli být i: předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová, státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, náměstci ministerstev průmyslu, financí, zahraničních věcí a životního prostředí.

Mezi nestálé členy by pak měli mimo jiné patřit: zástupce společnosti ČEZ, ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) či předseda Energetického regulačního úřadu. Šéf oddělení koordinace rozvoje jaderné energetiky, které bylo nově založeno na ministerstvu průmyslu, má zastávat funkci tajemníka výboru.

Materiál byl předán vládě s rozporem, neboť se jednotlivá ministerstva nemohou shodnout, kdo bude financovat činnost výboru, ale také externí analýzy a studie, které jsou potřebné v souladu s NAP JE zpracovat.

Ministerstvo průmyslu ve zprávě označilo za potřebné, aby příslušné finanční prostředky byly vyčleněny ze státního rozpočtu. Ministerstva financí a životního prostředí však požadují, aby potřebné finance nalezlo ve svém rozpočtu samotné MPO. Resort financí uvedl v připomínkách k návrhu: „Zásadně nesouhlasíme s úkolem v návrhu usnesení vlády pro ministra financí zajistit zvýšení rozpočtu MPO o rozpočtové prostředky ve výši 56 milionů Kč nad rámec schváleného rozpočtu pro rok 2016.“

Z důvodu neposkytnutí státních garancí byl v dubnu 2014 energetickou společností ČEZ zrušen tendr na dostavbu dvou bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Podle původních plánů měla být výstavba nových bloků dokončena v roce 2025. Odhady nákladů se pohybovaly mezi 200-300 miliardami korun.

Jaderné zdroje poskytují asi 40% vyrobené elektrické energie v Česku. Státní energetická koncepce uvádí, že se podíl jádra bude do budoucna zvyšovat. V roce 2050 mají jaderné elektrárny zajišťovat 50 % vyrobené elektřiny v ČR.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Vyřešení dodavatelů staveb by mohlo otázce financování řídících týmů napomoci a to jejich zainterováním do všech aktivit kolem realizace.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..