Prostřednictvím společného projektu vyvíjejí britští a japonští výzkumníci obojživelné roboty, kteří mohou měřit úroveň radiace i pod vodou. Takováto zařízení by mohla pomoci při likvidaci odstavených jaderných elektráren a dalších jaderných zařízení.

20150412_fuku1
Jeden z podvodních robotů, který již v JE Fukušima pracuje (zdroj: www.zerohedge.com)

Projekt, který má trvat dva a půl roku, je veden inženýry z Univerzity v Lancasteru, přičemž se na něm podílejí také odborníci z Univerzity v Manchesteru a ze společnosti Hybrid Instruments Limited. Z japonských partnerů se projektu účastní organizace Japan Atomic Energy Agency, výzkumný ústav National Maritime Research Institute of Japan a univerzita Nagaoka University of Technology. Projekt je financován prostřednictvím britské rady Engineering and Physical Sciences Research Council.

Ve svém prohlášení ze dne 13. ledna letošního roku představitelé Univerzity v Lancasteru uvedli: „Po dokončení projektu budeme mít poprvé k dispozici roboty, kteří dokážou měřit úroveň radioaktivního záření – především neutronového a gama – v podvodním prostředí. Naše technologie tak může kontrolovat bezpečnost a stabilitu materiálů i v zatopených místech jaderných objektů.“

Malcolm Joyce, profesor inženýrských věd na Univerzitě v Lanvasteru a vedoucí odborník výzkumu, uvedl: „Náš výzkum se zaměří na vývoj dálkově ovládaných ponorných zařízení s dozimetrickým vybavením, která budou schopna identifikovat radioaktivní zdroje.“

„Hlavní výzvou tohoto projektu bude navrhnout takového robota, který bude schopen projít malými přístupovými porty, které jsou na jaderných zařízeních běžné,“ poznamenal Barry Lenox, profesor aplikovaných řídících technologií Univerzity v Manchesteru. „Tyto porty mívají často méně než 100 mm v průměru, což pro nás představuje poměrně velkou výzvu.“

Jednou z možných aplikací naší technologie je likvidace následků havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. Robot, který je navrhován, by byl schopen lokalizovat roztavené palivo uvnitř reaktorů a vyhodnotit jeho stav.

Profesor Joyse uvedl: „Klíčovým úkolem při likvidaci následků havárie v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči je odstranění jaderného paliva z tamních reaktorů. Jakmile bude palivo odstraněno a bezpečně uloženo v úložišti mimo lokalitu, úroveň radiace významně poklesne, čímž se elektrárna stane bezpečnější a její další likvidace levnější.“

Další možnou aplikací vyvíjené technologie by mohlo být urychlení odstraňování jaderného odpadu ze stárnoucích bazénů britské jaderné lokality Sellafield. To by znamenalo nejen zkrácení likvidačního programu, ale rovněž podstatné úspory daňovým poplatníkům.

Další potenciální využití by tato technologie mohla nalézt v ropném a plynovém průmyslu. Vyvíjení roboti by zde mohli posuzovat přirozeně se vyskytující radioaktivní materiály v pobřežních oblastech.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..