Druhý blok jaderné elektrárny Kudankulam nacházející se ve svazovém indickém státu Tamilnádu bude zprovozněn do poloviny roku 2016. Tento blok o mnoho zvýší výrobní kapacity elektrické energie ve státě, sdělila vláda dne 29. prosince horní komoře indického parlamentu, jenž se nazývá Rajya Sabha.

Kudankulam_NPP
JE Kudankulam (zdroj: en.wikipedia.org)

„První blok jaderné elektrárny Kudamkulam, jenž byl odstaven, opětovně zahájí výrobu elektřiny v lednu 2016, druhý blok pak bude zprovozněn v polovině téhož roku,“ uvedl v radě předsedy vlády indický ministr vnitra Jitendra Singh.

„Jakmile budou oba bloky v provozu, výrobní energetické kapacity se v Tamilnádu oproti současnému stavu o mnoho zvýši. V příštích deseti letech máme v plánu jejich hodnotu ztrojnásobit,“ dodal ministr.

Dále pak prohlásil, že sám premiér Narendra Modi má velký zájem na tom, aby oba bloky byly co nejdříve v provozu.

Při reakci na otázky o tom, zda svazový stát Kérala dostane větší podíl z energie vyrobené v elektrárně, ministr odpověděl: „Tohle je otázka, která trápí oba státy – jak Tamilnád, tak Kéralu – v současnosti existuje plán, který stanovuje, že 35 % vyrobené elektřiny v Tamilnádu by mělo být poskytováno sousedním státům.“

Dále dodal, že pokud jde o poskytnutí většího podílu, otázka nespadá do kompetence Ministerstva pro atomovou energii.

„Chtěl bych požádat, abyste se s věcí obrátili také na Ministerstvo energetiky,“ řekl a přitom doplnil, že schéma sdílení elektrické energie upravuje plán, který je známý jako Gadgil Formula a byl vydán právě Ministerstvem energetiky.

Ministr uvedl, že podle tohoto plánu si ponechá 50 % elektřiny stát, ve kterém je elektrická energie vyráběna. Ze zbývajících 50 % bude poskytnuto 35 % do okolních regionů, což se v tomto případě týká státu Kérala i ostatních států. Zhruba 15% zbytek pak bude náležet centrálnímu fondu zdrojů Central Pool.

„Ministerstvo pro atomovou energii jako takové nemá kompetenci rozhodovat o konečném podílu. Podíl tak může být ovlivněn Ministerstvem energetiky. Druhou možností může být vzájemná dohoda mezi těmito dvěma státy,“ sdělil na závěr.

Zdroj: Nuclear Friends Foundation

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..