Středa, 21 října
Shadow

Vláda Indie: Druhý blok jaderné elektrárny Kudankulam bude spuštěn do poloviny roku 2016

Druhý blok jaderné elektrárny Kudankulam nacházející se ve svazovém indickém státu Tamilnádu bude zprovozněn do poloviny roku 2016. Tento blok o mnoho zvýší výrobní kapacity elektrické energie ve státě, sdělila vláda dne 29. prosince horní komoře indického parlamentu, jenž se nazývá Rajya Sabha.

Kudankulam_NPP
JE Kudankulam (zdroj: en.wikipedia.org)

„První blok jaderné elektrárny Kudamkulam, jenž byl odstaven, opětovně zahájí výrobu elektřiny v lednu 2016, druhý blok pak bude zprovozněn v polovině téhož roku,“ uvedl v radě předsedy vlády indický ministr vnitra Jitendra Singh.

„Jakmile budou oba bloky v provozu, výrobní energetické kapacity se v Tamilnádu oproti současnému stavu o mnoho zvýši. V příštích deseti letech máme v plánu jejich hodnotu ztrojnásobit,“ dodal ministr.

Dále pak prohlásil, že sám premiér Narendra Modi má velký zájem na tom, aby oba bloky byly co nejdříve v provozu.

Při reakci na otázky o tom, zda svazový stát Kérala dostane větší podíl z energie vyrobené v elektrárně, ministr odpověděl: „Tohle je otázka, která trápí oba státy – jak Tamilnád, tak Kéralu – v současnosti existuje plán, který stanovuje, že 35 % vyrobené elektřiny v Tamilnádu by mělo být poskytováno sousedním státům.“

Dále dodal, že pokud jde o poskytnutí většího podílu, otázka nespadá do kompetence Ministerstva pro atomovou energii.

„Chtěl bych požádat, abyste se s věcí obrátili také na Ministerstvo energetiky,“ řekl a přitom doplnil, že schéma sdílení elektrické energie upravuje plán, který je známý jako Gadgil Formula a byl vydán právě Ministerstvem energetiky.

Ministr uvedl, že podle tohoto plánu si ponechá 50 % elektřiny stát, ve kterém je elektrická energie vyráběna. Ze zbývajících 50 % bude poskytnuto 35 % do okolních regionů, což se v tomto případě týká státu Kérala i ostatních států. Zhruba 15% zbytek pak bude náležet centrálnímu fondu zdrojů Central Pool.

„Ministerstvo pro atomovou energii jako takové nemá kompetenci rozhodovat o konečném podílu. Podíl tak může být ovlivněn Ministerstvem energetiky. Druhou možností může být vzájemná dohoda mezi těmito dvěma státy,“ sdělil na závěr.

Zdroj: Nuclear Friends Foundation

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..