Obyvatelé pošumavských vesnic se chystají v sobotu opět protestovat proti plánované výstavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Lidé mají v plánu devítikilometrový pochod „K uctění a zachování přírody a života v Pošumaví“, který povede po pomyslném obvodu plánované stavby, jež by v podzemí zabrala plochu zhruba 300 hektarů a na povrchu 19 hektarů. Opět je očekávána velká účast místních, chatařů i sympatizantů z jiných částí ČR. V loňském roce se protestu zúčastnilo přes 300 lidí, uvedl ČTK starosta Chanovic – Petr Klásek, jeden z hlavních organizátorů protestů.

1041954-329703
Vizualizace plánovaného úložiště (zdroj: www.ceskatelevize.cz)

Třináctý ročník pochodu bude zahájen mezi 08:30 a 09:30 od chanovického zámku. Přibližně ve 12:30 budou k lidem hovořit starostové. Sdělíme veřejnosti všechny aktuální informace, dodal starosta Klásek.

Pro úložiště zvažuje stát celkem sedm oblastí na území Česka. Konečná lokalita má být zvolena do roku 2025. Zprovoznění úložiště, kde je plánováno uložení odpadu na desetitisíce let, očekává Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v roce 2065. Už v roce 2012 schválila vláda dotčeným obcím kompenzace za geologický průzkum, na které mají nárok podle atomového zákona. Ředitel správy Jiří Slovák uvedl, že zahájení průzkumu není bráno jako souhlas s umístěním hlubinného úložiště.

Nejvíce razantními odpůrci plánované stavby jsou obce v lokalitě Březový potok u Horažďovic. Starosta Horažďovic Michael Forman k problému řekl: „Od roku 2003, kdy se o úložišti u nás začalo mluvit, jsou všechna usnesení a názory všech zastupitelů obcí jednoznačně proti úložišti.“ Negativní postoj potvrdila i místní referenda. Starostové místních obcí uvádí, že odpor obyvatel a chalupářů neustává, naopak sílí. Přibližně 10 000 trvalých obyvatel šesti obcí (včetně Horažďovic) je podporováno také sdružením 35 obcí Prácheňsko.

Na koci října byla podána žaloba na stát starosty šesti obcí z Pošumaví a města Horažďovice, a to kvůli povolení geologického průzkumu území, jenž má být v tomto roce zahájen. Již dříve starostové podali rozklad na ministerstvo životního prostředí. To však námitky odmítlo.

SÚRAO koncem minulého roku zaslala obcím na Horažďovicku roční kompenzaci za geologické průzkumy – částku přesahující 10,5 milionu korun. Starostové šesti obcí se dne 5. ledna shodli na tom, že navrhnou zastupitelům odmítnutí peněz, neboť je považují za úplatek. Zastupitelstva projednají tento návrh dne 19. ledna. Obec Chanovice dostala 2,5 milionu korun – tato částka představuje čtvrtinu jejího ročního rozpočtu. Velký Bor obdržel 40 % jeho ročního rozpočtu – 3,2 milionu korun. Obci Maňovice s rozpočtem 800 000 Kč byla zaslána částka ve výši asi 1,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..