V Jaderné elektrárně Temelín bude od soboty snížen výkon prvního bloku, důvodem je plánovaná odstávka. Během ní budou vyměněna čidla, která měří posuv ložiska mezi vysokotlakým a nízkotlakým rotorem turbíny, jenž se nachází v nejaderné části elektrárny. Výkon reaktoru bude snížen přibližně na 30 %. Odstávka by měla během víkendu také skončit. Druhý výrobní blok JE Temelín zůstane na plném výkonu. Tyto informace sdělil dnes ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. Podle jeho slov se jedná o preventivní opatření.

jaderna-energetika-temelin
JE Temelín (zdroj: www.cez.cz)

Mluvčí Sviták k věci uvedl: „Posuv je měřen pomocí dvou čidel. Jedno z nich je aktuálně nefunkční. I tak ale lze blok provozovat s jedním čidlem.“ Pokud by se problémy objevily i u druhého čidla, nastaly by výraznější komplikace a turbogenerátor by musel být následně okamžitě odstaven. Sviták dodal: „Takové odstavení by mohlo přijít v nevhodnou dobu a navíc by výměna čidel trvala déle. Proto je preventivní odstávka připravena a proběhne o víkendu, kdy je spotřeba elektřiny nižší než v pracovních dnech.“

Od začátku roku vyrobila Jaderná elektrárna Temelín 367 GW elektrické energie. V současné době je elektrárna největším zdrojem výroby elektřiny v ČR. Její produkce pokrývá 20 % tuzemské spotřeby. JE Temelín vyrobila v roce 2015 celkem 14,23 TWh elektřiny. Jižní Čechy by s takovýmto množstvím elektřiny vydržely téměř 4,5 roku. Všem domácnostem v Česku by postačila na celý kalendářní rok.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Posuv ložiska se neměří,měří se ax. posuv rotoru,ložiska jsou pevná protože tento posuv vymezují svou vůlí.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..