Dne 28. ledna v odpoledních hodinách zahájili energetici v Jaderné elektrárně Dukovany práce na obnovení provozu prvního výrobního bloku. Tento blok nevyráběl elektřinu celkem pět měsíců, odstaven byl 28. srpna loňského roku. Odstávka, která byla původně naplánovaná na dva měsíce, se protáhla kvůli opakovaným kontrolám svarů. Znovu začít dodávat elektřinu do sítě by měl blok od příštího týdne. Tyto informace sdělil ČTK dne 28. ledna mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V JE Dukovany nyní vyrábějí elektrický proud dva ze čtyř bloků.

obr-jedu
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

V prvním výrobním bloku bylo během odstávky odborníky zkontrolováno zhruba 2 100 svarů. Mluvčí Bezděk uvedl: „Provedení kontrol bylo technicky i časově náročné, a proto jsme rádi, že se podařilo dodržet avizované ukončení odstávky a do konce měsíce ledna zahájit etapu najíždění.“ Zároveň byly energetiky v tomto bloku provedeny i další práce, včetně výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé. Mluvčí do výčtu doplnil: „Proběhla úspěšná kontrola stavu tlakové nádoby, byly dokončeny investiční akce plynoucí ze zátěžových testů.“

Pro první dukovanský blok potřebuje skupina ČEZ také získat povolení pro jeho další provoz, a to do konce měsíce března. Stávající desetileté povolení pro tento blok mělo skončit 31. prosince 2015, nicméně Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) toto povolení na žádost skupiny prodloužil o tři měsíce.

V JE Dukovany začaly problémy na začátku podzimu loňského roku, kdy byly při prověrce dokumentace nalezeny nekvalitní rentgenové snímky svarů. Druhý výrobní blok kvůli tomu energetici neplánovaně odstavili v noci na 18. září. O den později zůstal stát i třetí dukovanský blok. Navíc se protáhla odstávka prvního bloku, jenž měl být znovuspuštěn v říjnu. Do konce minulého roku se v JE Dukovany podařilo obnovit výrobu elektřiny pouze ve třetím bloku, jehož odstávka skončila dne 28. prosince.

Odborníky zatím byly zkontrolovány svary u dvou dukovanských bloků. U druhého výrobního bloku se prověrky dokončují a společnost ČEZ ho chce vrátit do provozu v polovině února.

Prověrka svarů bude provedena ještě na čtvrtém výrobním bloku, který jako jediný z JE Dukovany dodával elektřinu do sítě vloni během 19. září-28. prosince. Vedení elektrárny počítá s tím, že tento blok bude odstaven 6. února. Odstávky by měla trvat 63 dnů, energetici během ní musí také vyměnit část jaderného paliva.

Podle vyjádření ředitele výrobní divize ČEZ Ladislava Štěpánka z 8. ledna odhaduje společnost ztráty z neplánovaných odstávek Jaderné elektrárny Dukovany na jednotky miliard korun. Dále ředitel divize uvedl, že kvůli potížím se snímky svarů byla podána dvě trestní oznámení – jedno skupinou ČEZ, druhé SÚJB. Záležitost řeší i vyšetřovací komise skupiny ČEZ.

Roční výroba elektrické energie v JE Dukovany vloni klesla kvůli odstávkám o 18 % na 12, 6 TWh. Elektrárna tak dodala do sítě nejméně elektřiny za posledních 17 let. Její instalovaný výkon činí 2 040 MWe a za plného provozu kryje 20 % celkové spotřeby v Česku.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Nevyšla tlakovka,že by svár?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..