Plnorozsahový simulátor postavený pro účely demonstrační jaderné elektrárny s vysokoteplotními plynem chlazenými reaktory, která se staví v lokalitě Š‘-tao-wan (pinyin: Shidaowan) v čínské provincii Šan-tung (pinyin: Shandong), oficiálně vstoupil do provozu.

HTR full-scope simulator - 460 (CGN)
Simulátor reaktoru HTR-PM (zdroj: World Nuclear News)

Dne 28. prosince roku 2015 společnost China General Nuclear (CGN) oznámila, že její dceřiná firma China Guangdong Nuclear Simulation Technology dne 20. prosince dokončila instalaci a zprovoznění simulátoru blokové dozorny reaktoru HTR-PM. Osvědčení o přijetí simulátoru bylo podepsáno 24. prosince, čímž simulátor oficiálně vstoupil do provozu.

Společnost CGN uvedla, že simulátor bude především využíván ke školení a zkoušení operátorů, pro podpůrná krizová cvičení a k ověřování bezpečnosti provozu elektrárny. Podle čínských jaderných předpisů musí mít každá jaderná elektrárna vlastní simulátor blokové dozorny, který musí být zprovozněn minimálně s ročním předstihem před zahájením provozu elektrárny, aby její obsluha měla čas na řádně vyškolení.

Simulátory jsou zásadní součástí vybavení při výcviku operátorů elektrárny, a to jak při začátku, tak i v průběhu jejich kariéry.

Simulátor jaderné elektrárny Š‘-tao-wan obsahuje kompletní repliku blokové dozorny reaktoru HTR-PM, včetně všech kontrolních a řídicích systémů.

Práce na výstavbě dvou demonstračních bloků s reaktory HTR-PM v lokalitě Š‘-tao-wan, jenž vlastní společnost China Huaneng Group, začaly v prosinci roku 2012. China Huaneng je společně s firmou China Nuclear Engineering Corporation (CNEC) a výzkumným ústavem Tsinghua University’s Institute of Nuclear and New Energy Technology (INET) vedoucí organizací v konsorciu na vybudování dvou demonstračních bloků s reaktory HTR-PM. Hlavním dodavatelem jaderného ostrova elektrárny je společný podnik firem Tsinghua a CNEC – společnost Chinergy.

Dva demonstrační bloky s reaktory HTR-PM budou pohánět jediný turbogenerátor o výkonu 210 MWe. Očekává se, že do komerčního provozu by elektrárna mohla vstoupit někdy ke konci roku 2017. Pro lokalitu Š‘-tao-wan, která se nachází nedaleko města Wej-chaj (pinyin: Weihai), je navrhována výstavba dalších 18 takovýchto bloků.

Návrh na výstavbu dvou bloků typu HTR o výkonu 600 MWe nedaleko města Žuej-ťin (pinyin: Ruijin) v čínské provincii Ťiang-si (pinyin: Jiangxi) na počátku loňského roku prošel předběžnou studií proveditelnosti. Design navrhovaných reaktoru HTR pro lokalitu Žuej-ťin vychází z menších demonstračních reaktorů HTR-PM stavěných v lokalitě Š‘-tao-wan. Výstavba reaktorů HTR v lokalitě Žuej-ťin má podle plánů začít v roce 2017, přičemž k síti by reaktory mohly být připojeny už v roce 2021.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..