Třetí blok jihokorejské jaderné elektrárny Shin Kori dosáhl dne 29. prosince 2015 poprvé řízené řetězové reakce. Tímto se stal 25. funkčním reaktorem v zemi.

Shin-Kori-units-3-and-4-460-KHNP
JE Shin Kori (zdroj: World Nuclear News)

Třetí blok JE Shin Kori – jehož výstavba byla zahájena v říjnu 2008 – je prvním Koreou navrženým pokročilým tlakovodním reaktorem APR-1400 uvedeným do provozu.

Poté, co byla dne 30. října vydána provozní licence pro blok regulačním úřadem Nuclear Safety and Security Commission, započala dne 4. listopadu společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) zakládání 241 palivových kazet do reaktoru.

Po dosažení první kritičnosti budou nyní probíhat úvodní testy. Tyto testy zahrnují kontrolu různých vlastností bloku při postupném zvyšování jeho výkonu na plnou kapacitu. Rovněž budou provedeny horké funkční zkoušky za účelem zajištění, zda primárního okruh reaktoru pracuje správně při normálních provozních teplotách a tlacích. Další testy budou kontrolovat chování bloku v různých mimořádných provozních podmínkách. Jakmile budou tyto testy úspěšně dokončeny, blok vstoupí do komerčního provozu.

U čtvrtého bloku JE Shin Kori – také podle projektu APR-1400 – se očekává začátek provozu počátkem roku 2017. Třetí blok měl původně naplánován začátek provozu na konec roku 2013 a čtvrtý blok měl být uveden do provozu následně v září 2014. Nicméně jejich zprovoznění bylo opožděno nutností provádět zkoušky týkající se bezpečnosti kabeláže ovládání a její následná náhrada.

Další dva tlakovodní reaktory o instalovaném výkonu 1350 MWe jsou ve výstavbě v prvním a druhém bloku jihokorejské jaderné elektrárny Shin Hanul. Očekává se, že tyto bloky budou spuštěny v dubnu 2017, respektive v únoru 2018.

Další dva bloky s reaktory APR-1400 jsou plánovány jak pro JE Shin Kori, tak pro JE Shin Hanul.

Čtyři další reaktory APR-1400 jsou ve výstavbě v jaderné elektrárně Barakah ve Spojených arabských emirátech. Všechny čtyři bloky mají naplánované uvedení do provozu do roku 2020.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..