Společnost Toshiba dodá pro poškozený třetí blok japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči dálkově ovládané zařízení pro vyjmutí zbytku trosek a jaderných palivových souborů z bazénu pro použité jaderné palivo. Mezitím bude společnost Nukem Technologies provádět studie proveditelnosti okolo vývoje dalších technologií určených pro likvidaci elektrárny.

Toshiba fuel removal system for FD3 - 460
Manipulační stroj společnosti Toshiba (zdroj: World Nucear News)

Sekce reaktorové budovy, která zastřešovala servisní patro třetího bloku, byla zničena explozí vodíku tři dny po březnovém cunami v roce 2011. Exploze odhalila bazén s použitým jaderným palivem a zanechala ho plný trosek včetně zařízení a pokroucených nosníků.

Na počátku srpna minulého roku vlastník elektrárny – společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) – oznámil, že z bazénu pro použité jaderné palivo v třetím bloku odstranil 20tunový zavážecí stroj, který v té době představoval největší kus sutin, který v bazénu s použitým jaderným palivem zbyl. Vyjmutí zavážecího stroje předcházelo několik měsíců příprav a plánování a jeho vytažení uvolnilo cestu k 566 palivovým souborům, které budou z bazénu vyjmuty.

Společnost Toshiba dne 18. ledna letošního roku představila ve svém závodu v Yokohamě systém, který má tento úkol provést. Systém vyvinutý společností PaR Systems se skládá ze 74tunového manipulačního stroje, který má z bazénu vyjmout zbývající trosky a palivové soubory, a z 90tunového jeřábu, pomocí kterého budou k bazénu dopraveny kontejnery pro použité jaderné palivo. Jeřáb poté, co bude použité jaderné palivo uloženo na své místo, kontejner uzavře, a přesune jej do přízemní části reaktorové budovy.

Nový zavážecí stroj je vybaven dvěma manipulátory vyvinutými společností Westinghouse, které jsou schopné rozřezat a vyjmout poslední zbytky sutin z bazénu, a následně i vyjmout použité jaderné palivové soubory. Konce manipulátorů – pomocné kladky a zařízení na vyjmutí použitých palivových souborů – mohou být dálkově vyměněny za vhodné řezací a uchycovací nástavce v závislosti na aktuální potřebě.

Jeřáb systému se skládá z hlavního zvedáku určeného k přenosu palivového kontejneru a pomocného zvedáku pro manipulaci s jeho víkem.

Použité palivové soubory vyjmuté z bazénu třetího bloku budou následně transportovány do nedalekého skladu pro jaderné palivo, avšak ještě před tím je bude nutné očistit od prachu a nečistot a řádně je zkontrolovat.

Testování systému a výcvik jeho operátorů bylo provedeno v prosinci minulého roku, uvedla společnost Toshiba. Nyní přijde na řadu instalace systému na třetí blok fukušimské elektrárny. Proces vyjmutí zbývajících sutin a palivových souborů pak má podle plánů začít v roce 2017, uvedla Toshiba.

Společnost Tepco navíc plánuje nad reaktorovou budovou postavit ochranný kryt, který má blok ochránit od nepříznivých účinků počasí a zároveň má předejít jakémukoliv úniku radioaktivních prachových částic během následujících likvidačních prací.

Kontrakt pro společnost Nukem Technologies

Japonská společnost Mitsubishi Heavy Industries (MHI) udělila německé společnosti Nukem Technologies kontrakt na provedení čtyř studií proveditelnosti týkajících se vývoje technologií pro likvidaci poškozené jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. Společnost MHI pak bude hlavním dodavatelem pro provádění těchto prací.

V rámci kontraktu provede firma Nukem Technologies studie o snímání a odstraňování materiálu v kontejnmentové nádobě primárního okruhu a o řezání a demontáži biologického stínění. Další studie pak budou pokrývat dálkovou instalaci kolejnic a dálkově ovládaný systém pro transport trosek jaderného paliva.

Studie mají být dokončeny během následujících sedmi měsíců. Po nich bude mít společnost Nukem Technologies možnost hrát důležitou roli i v následujících likvidačních pracích, uvedla firma ve svém prohlášení z 15. ledna letošního roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..