Thajská společnost Ratchaburi Electricity Generating Holding (Ratch) se dohodla na tom, že koupí podíl na dvou reaktorech podle projektu Hualong One, které se staví ve jaderné elektrárně Fang-čcheng-kang II (pinyin: Fangchenggang II) v čínské provincii Kuang-si (pinyin: Guangxi).

Fangchenggang-1-and-2-460-CGN
Bloky 1 a 2 JE Fang-čcheng-kan (zdroj: World Nuclear News)

Tato společnost – největší soukromá elektrárenská společnost v Thajsku – dne 22. ledna oznámila, že již dříve podepsala smlouvu o spolupráci se společností China General Nuclear (CGN) a skupinou Guangxi Investment Group pro založení podniku Guangxi Fangchenggang Nuclear Power (II) Company Limited. Společná firma vyvine, postaví a bude provozovat druhou část (třetí a čtvrtý blok) jaderné elektrárny Fang-čcheng-kang.

Podle této dohody, která byla podepsána dne 23. prosince, společnost Ratch – prostřednictvím své dceřiné společnosti Ratch China Power Limited – bude držet 10% podíl v projektu. V současné době vlastní společnost CGN 61 % projektu a skupina Guangxi Investment zbývající 39% podíl.

Podle společnosti Ratch má projekt hodnotu 6 miliard dolarů (150 miliard korun). Společnost dále uvedla, že investuje 208 milionů dolarů (5,2 milionů dolarů) v rámci projektu v průběhu příštích pěti let na základě kupní smlouvy s dobou platnosti 30 let.

Generální ředitel společnosti Ratch Rum Herabat prohlásil: „Kvalifikace a zkušenosti společnosti CGN v oblasti jaderné energetiky, spolu s ucelenou řadou služeb pro jaderné elektrárny, jsou na světové úrovni, což je hlavním faktorem při investičním rozhodování společnosti Ratch.“ Dále dodal: „Kromě toho bere společnost Ratch také v potaz sociální a environmentální výhody, které podporují naše rozhodnutí.“

Herabat poznamenal: „Je to příležitost pro thajské technické odborníky k rozvíjení a podpoře jejich dovedností a zkušeností prostřednictvím sdílení znalostí souvisejících s jadernou energetikou a technikou se společností CGN, která má více než 30 let zkušeností v tomto oboru.“

Společnost Ratch je nezávislým výrobcem elektrické energie, přičemž hlavním akcionářem firmy je státem vlastněný podnik Electricity Generating Authority of Thailand.

Thajská národní rada Thailand’s National Energy Policy Council v roce 2007 vypracovala studii o proveditelnosti výstavby jaderných elektráren v zemi v období let 2007-2021, včetně plánu na výstavbu 4 000 MWe jaderných kapacit, které měly být do provozu uvedeny v letech 2020-21. V novém Plánu rozvoje energetiky (Power Development Plan) pro období 2010-30, který byl schválen v roce 2010, je předpokládána výstavba až 5 000 MWe jaderných kapacit, přičemž první 1 000MWe bloky mají být spuštěny v letech 2020 až 2028.

Výstavba prvních dvou bloků jaderné elektrárny Fang-čcheng-kang začala v červenci roku 2010. První blok byl k síti připojen dne 25. října minulého roku, do komerčního provozu pak vstoupil na začátku ledna. Druhý blok JE Fang-čcheng-kang by měl být spuštěn ještě v tomto roce.

V jaderné elektrárně je plánováno celkem šest reaktorů. Bloky číslo 1 a 2 obsahují reaktory designu CPR-1000, pro třetí a čtvrtý blok jsou naplánované reaktory typu Hualong One. Pátý a šestí blok mají mít reaktory AP1000. U všech bloků elektrárny se tak počítá s nasazením velkých tlakovodních reaktorů.

První beton pro třetí blok JE Fang-čcheng-kang byl odlit dne 24. prosince, s výstavbou čtvrtého bloku se plánuje začít později v tomto roce. Tyto dva bloky budou referenčními pro navrhovanou elektrárnu Bradwell B ve Spojeném království.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..