Malý modulární reaktor společnosti NucScale Power je schopen kromě klasického jaderného paliva pro lehkovodní reaktory využívat i palivo ze smíšených uranových a plutoniových oxidů (MOX), potvrdila studie britského výzkumného ústavu National Nuclear Laboratory (NNL).

reactor-module-gr_sml
Řez reaktorem NuScale (zdroj: Nuscalepower.com)

Společnost NuScale Power ve svém prohlášení z 20. ledna letošního roku uvedla, že studie provedená výzkumným ústavem NNL potvrzuje vhodnost reaktoru pro efektivní využití zásob plutonia. Tlakovodní reaktor integrované konstrukce s přirozenou cirkulací chladiva dosahuje tepelného výkonu 160 MW, blok s tímto reaktorem pak může vyrábět 50 MW elektřiny.

Firma oznámila, že studie prošetřila několik scénářů s částečným i úplným využíváním paliva typu MOX, přičemž potvrdila, že v reaktoru NuScale bude mít tento druh paliva na provoz jen minimální efekt. Studie rovněž prokázala, že jaderná elektrárna s dvanácti bloky typu NuScale při plném využívání paliva typu MOX spotřebuje 100tunovou zásobu plutonia za 40 let, během nichž by vyprodukovala kolem 200 TWh bezemisní elektřiny.

Obchodní ředitel výzkumného ústavu NNL pro jaderné palivo a reaktory Dan Mathers řekl: „Náš ústav byl potěšen spoluprací s firmou NuScale na komerční úrovni, v rámci níž jsme pomohli potvrdit a demonstrovat schopnosti malého modulárního reaktoru NuScale ve vztahu s palivem MOX.“ Dále pak dodal: „Znovuvyužití plutonia k výrobě elektřiny by mohla být cenná možnost jak naložit s britským jaderným dědictvím.“

Generální ředitel společnosti NuScale John Hopkins uvedl: „Dokončení studie je dalším důležitým krokem v pokračujícím rozvoji flexibility reaktorů NuScale co se týče provozu na různé druhy jaderných paliv.“

V říjnu minulého roku společnost NuScale oznámila, že by chtěla své malé modulární reaktory nasadit také ve Velké Británii. První z 50MWe bloků s reaktorem NuScale by zde mohl být do provozu uveden někdy kolem roku 2025. V současné době firma hledá v Británii partnery, kteří by jí pomohli tohoto cíle dosáhnout.

Americká společnost NuScale Power vyvíjí svůj reaktor za pomocí dotací amerického Ministerstva energetiky v hodnotě 217 milionů dolarů, které budou vypláceny v průběhu následujících pěti let. Společnost by chtěla požádat o certifikaci jejího designu již v tomto roce. První blok s reaktorem NuScale by mohl být do provozu uveden ke konci roku 2023 ve státě Idaho, kde si ho objednala společnost Utah Association of Municipal Power Systems. Společnost NuScale, jež je z většiny vlastněna firmou Fluor, plánuje ke konci roku 2017, nebo na počátku roku 2018, zažádat u amerického regulačního úřadu o kombinovanou stavební a provozní licenci. Ve stejné době by firma chtěla přihlásit svůj reaktor i do britského schvalovacího procesu GDA.

V současné době je v britské lokalitě Sellafield v panství Cumbria uloženo na 100 tun plutonia, přičemž vláda nyní zvažuje možnosti jeho využití či trvalého uložení.

Podle britského úřadu Nuclear Decommissioning Authority jsou jako důvěryhodné volby pro využití britských zásob plutonia vnímány reaktory společností GE-Hitachi Nuclear Energy (PRISM) a Candu (Enhanced Candu 6 – EC6), avšak vláda je spíše nakloněna pro využití plutoniových zásob v palivu typu MOX. Na počátku roku 2012 úřad NDA vyhlásil, že přijímá nabídky na potenciální alternativy k důvěryhodným plnohodnotným možnostem palivového cyklu při nakládání s britskými zásobami plutonia. Vláda však ještě předtím ohlásila, že preferovanou cestou bude využití plutonia v palivu typu MOX. K úřadu NDA byly nakonec předloženy čtyři nabídky, přičemž do užšího výběru postoupily právě reaktory PRISM a EC6.

Společnost Nuscale uvedla, že další možností, kterou by se měl britský úřad zabývat je možnost přepracování zásob plutonia do paliva typu MOX společnosti Areva. Sama Areva již spolupracuje s firmou NuScale, v prosinci minulého roku spolu oba podniky podepsaly kontrakt na výrobu konvenčních palivových souborů pro malý modulární reaktor NuScale. V rámci kontraktu má Areva poskytovat také inženýrské a zkouškové služby spojené s projektováním designu reaktoru.

Společnost Areva uvedla, že uvítala výsledky studie ústavu NNL. Ve svém prohlášení z 21. ledna letošního roku pak uvedla: „Výsledek této studie je dalším důkazem, že návrh společnosti Areva na přepracování britských zásob plutonia do paliva typu MOX je výhodným řešením.“ Dále pak poznamenala, že její přepracovávatelská technologie je již nyní komerčně dostupná a úspěšně průmyslově odzkoušená s více než čtyřicetiletými zkušenostmi. Palivo typu MOX od Arevy se již používá ve 43 reaktorech po celém světě.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..