Licence pro výstavbu jaderné elektrárny Kursk II, která má nahradit bloky, jenž v lokalitě Kursk již stojí, je očekávána v březnu nebo dubnu roku 2016, uvedl ředitel elektrárny Vijčeslav Fedjukin.

Kursk
JE Kursk (zdroj: www.nucnet.org)

Financování projektu v roce 2016 přesáhne částku 10 miliard rublů (3,4 miliardy korun). Celkové odhadované náklady na výstavbu dvou nových bloků činí 225 miliard rublů (76,6 miliard korun). V roce 2016 má jaderná elektrárna Kursk II přestat být odděleným subjektem a „stane se součástí aktuálního areálu“, dodal ředitel.

První a druhý blok JE Kursk II bude obsahovat nový design reaktoru VVER-TOI. Elektrárna by se mohla stát referenčním projektem pro budoucí ruský export v oblasti jaderných elektráren. Přípravné práce v lokalitě již probíhají. Předběžně je předpokládáno, že první blok bude uveden do provozu v roce 2021. Nicméně v červnu loňského roku Sergej Kirijenko, generální ředitel státní jaderné korporace Rosatom, sdělil, že spuštění bloku může být odloženo na rok 2022.

Ředitel elektrárny Fedjukin také oznámil, že turbíny pro elektrárnu budou dodány petrohradskou společností Power Machines, namísto původně očekávané společnosti Turboatom sídlící v ukrajinském městě Charkov. Podle korporace Rosatom dodá společnost Power Machines dvě sady nízkorychlostních turbín o výkonu 1 255 MWe včetně podpůrných systémů a dva kompletní generátory také se všemi podpůrnými systémy.

„Věřím tomu, že charkovská továrna vyrábějící turbíny, která je k nám blíže, by mohla tuto práci provést, ale to by s námi musela být Ukrajina ochotná na tomto projektu spolupracovat,“ uvedl Fedjukin. Dále dodal, že navzdory politické situaci, bude jaderná elektrárna Kursk i nadále dodávat energii severu a severovýchodě Ukrajiny na základě předchozích dohod. „Budeme pokračovat v dodávkách kolem 800 MWe na Ukrajinu podle našich dohod. Na rozdíl od Ukrajiny děláme to, k čemu jsme se zavázali.“

Mezitím stávající jaderná elektrárna Kursk, která provozuje čtyři reaktory RBMK o instalovaném výkonu 1 000 MWe, splnila svůj roční cíl výroby elektřiny v předstihu a vygenerovala ke konci listopadu roku 2015 celkem 26,292 TWh. Koeficient využití kurských bloků přesáhl 84 %. Jaderná elektrárna byla jedna z vítězů celoruské soutěže v implementaci energetických úspor a projektů energetické účinnosti (All-Russia Contest of Implemented Energy Saving and Energy Efficiency Projects ENES-2015). Zařízení v elektrárně byla značně inovována. Investice do modernizace a prodloužení provozu bloků v JE Kursk přesáhly 47,6 miliardy rublů (16,2 miliardy korun), z toho více než 8 miliard rublů (2,7 miliardy korun) bylo investováno v letech 2014-2015.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..