Kanadská společnost Terrestrial Energy zajistila financování ve výši 7 milionů dolarů na podporu svého programu vývoje reaktoru na bázi roztavených solí integrované konstrukce (IMRS), který by na technologický trh mohl přijít už v příštím desetiletí.

Bez názvu
Reaktor IMSR (zdroj: terrestrialenergy.com)

Generální ředitel společnosti Terrestrial Energy Simon Irish uvedl, že financování bude využito k podpoře předběžných konstrukčních a licenčních inženýrských prací a k podpoře dalšího zapojení průmyslu a jaderných regulátorů. „Tento finanční program umožňuje společnosti demonstrovat průmyslu komerční výhody designu reaktoru IMSR,“ řekl Irish.

Reaktory na bázi roztavených solí využívají jaderné palivo rozpuštěné ve fluoridových nebo chloridových solích. Díky tomu, že jaderné palivo bude v reaktoru IMSR v tekutém skupenství, bude sloužit zároveň jako palivo (generuje teplo) i chladivo (přenáší teplo prostřednictvím parogenerátorů do sekundárního okruhu). Reaktory na bázi tekutých solí tak už z principu netrpí na nehody, kdy se při ztrátě chladiva v konvečních reaktorech roztaví aktivní zóna.

Společnost Terrestrial Energy staví svůj reaktor ISMR na základech výzkumu provedeného v amerických laboratořích Oak Ridge National Laboratory (ORNL), kde byl navržen a v letech 1965 až 1969 provozován experimentální reaktor na bázi tekutých solí. V lednu minulého roku společnost Terrestrial Energy oznámila, že navázala s americkými laboratořemi ORLN spolupráci, která má vést k vývoji reaktorového designu IMRS až do fáze hotového návrhu.

Koncepční konstrukční stupeň prací by měl být podle očekávání společnosti dokončen v roce 2017, přičemž první elektrárnu s tímto reaktorem by firma Terrestrial Energy chtěla v Kanadě uvést do provozu v příštím desetiletí, řekl pro server World Nuclear News prezident společnosti Simon Irish.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..