Demonstrační plovoucí jaderná elektrárna, která má být založena na malém reaktoru typu ACP100S od společnosti China National Nuclear Corporation (CNNC), bude postavena do roku 2019, oznámil podnik dne 15. ledna. Tento krok byl učiněn právě den poté, co firma China General Nuclear (CGN) sdělila, že postaví vlastní prototyp plovoucí jaderné elektrárny do roku 2020.

ACP100S floating plant - 460 (CNNC)
Vizualizace plovoucí jaderné elektárny od společnosti CNNC (zdroj: World Nuclear News)

Firma CGN 12. ledna uvedla, že vývoj reaktoru podle jejího návrhu ACPR50S byl nedávno schválen čínskou komisí National Development and Reform Commission (NDRC) jako součást třináctého pětiletého plánu pro inovační energetické technologie. Společnost CNNC dne 15. ledna sdělila, že návrh jejího reaktoru ACP100S – námořní verze malého modulárního reaktoru (small modular reactor – SMR) ACP100 vlastní konstrukce – byl také schválen čínskou komisí NDRC v rámci stejného plánu.

Společnost CNNC řekla, že její dceřiná společnost Nuclear Power Institute of China (NPIC) dokončila předběžný návrh plovoucí jaderné elektrárny s reaktorem ACP100S stejně jako „veškerou vědeckou výzkumnou práci“. Konstrukce demonstrační jednotky by měla začít do konce tohoto roku a měla by být dokončena v roce 2019.

Podle společnosti CNNC může její plovoucí jaderná elektrárna poskytovat energii pro námořní vrtné plošiny k těžbě ropy a plynu, nebo může pomoci při rozvoji ostrovních a odlehlých oblastí. Kromě výroby elektřiny může být elektrárna použita pro odsolování mořské vody a pro splnění „dalších potřeb diverzifikovaného rozvoje“, dodala.

Kromě 100MWe reaktoru typu ACP100S vyvíjí společnost CNNC také menší reaktory – ACP10S a ACP25S, které by mohly být použity samostatně nebo v párech k vytvoření plovoucí elektrárny s optimální kapacitou pro její zamýšlené použití.

V říjnu loňského roku podepsala britská společnost Lloyd’s Register rámcovou dohodu s dceřinou společností NPIC o podpoře návrhu a vývoje plovoucí jaderné elektrárny využívající malé modulární reaktory.

Design reaktoru ACP100 byl ve vývoji od roku 2010 a jeho předběžný návrh byl dokončen v roce 2014. Jedná se o tlakovodní reaktor integrované konstrukce, ve kterém jsou hlavní složky jeho primárního chladicího okruhu instalovány v rámci tlakové nádoby reaktoru. Jedná se o multiúčelový reaktor určený pro výrobu elektřiny, vytápění, výrobu páry nebo odsolování mořské vody.

Firma CNNC New Energy Corporation, která je společným podnikem společností CNNC (51 %) a China Guodian Corp (49 %), plánuje postavit dva demonstrační bloky s reaktory ACP100 ve městech Pchu-tchien (pinyin: Putian) a Čang-čou (pinyin: Zhangzhou) nedaleko města Sia-men (pinyin: Xiamen) na jihu čínské provincie Fu-ťien (pinyin: Fujian).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..