Společnost China General Nuclear (CGN) podepsala dohodu ohledně strategické spolupráce na rozvoji plovoucích jaderných elektrárnen s největší čínskou loďařskou společností.

CGN, CSIC cooperation agreement - 460 (CGN)
Podpis dohody mezi společnostmi (zdroj: World Nuclear News)

Společnost CGN oznámila dne 25. ledna, že podepsala dohodu s podnikem China Shipbuilding Industry Corporation (CSIC) o „společné spolupráci na projektech námořních platforem s jadernými elektrárnami“.

Vývoj návrhu reaktoru ACPR50S od společnosti CGN byl schválen čínskou komisí National Development and Reform Commission (NDRC) dne 30. prosince jako součást třináctého pětiletého plánu pro inovační energetické technologie.

Společnost CGN v současné době provádí předběžné projekční práce pro demonstraci projektu ACPR50S. Výstavba prvního plovoucího reaktoru má podle očekávání začít příští rok, uvedla firma. Vyrábět elektřinu by měl reaktor začít v roce 2020.

Podle vyjádření společnosti CGN byl reaktor o instalovaném elektrickém výkonu 60 MWe a tepelném výkonu 200 MWt vyvinut pro dodávky elektřiny, tepla a odsolené mořské vody pro ostrovní a odlehlé pobřežní oblasti. Reaktor by mohl nalézt uplatnění také při hledání ložisek ropy a zemního plynu.

Podle prohlášení společnosti CGN podnik CSIC již navrhl dvě řešení pro námořní platformy s jadernou elektárnou: jedno je pro jadernou elektrárnu na plovoucí plošině; druhé je pro ponornou jadernou elektrárnu.

Dříve v tomto měsíci společnost CGN oznámila, že podepsala rámcovou dohodu o strategické spolupráci s podnikem China National Offshore Oil Corporation, a to kvůli spolupráci ve vývoji jaderné technologie využitelné na námořních ropných plošinách.

Mezitím společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) plánuje postavit demonstrační plovoucí jadernou elektrárnu založenou na jejím malém reaktoru ACP100S, a to do roku 2019. Společnost nedávno oznámila, že návrh reaktoru byl také schválen komisí NDRC v rámci stejného plánu.

Společnost CNNC uvedla, že její dceřiná společnost Nuclear Power Institute of China dokončila předběžný návrh plovoucí jaderné elektrárny využívající reaktor ACP100S stejně jako „veškerou výzkumnou vědeckou práci“. Výstavba demonstračního bloku by měla začít do konce tohoto roku a má být dokončena do roku 2019.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..