Firma Vattenfall Europe Nuclear Energy se rozhodla svěřit společnosti Areva NP projekt dekontaminace primárního okruhu jaderné elektrárny Krümmel, která se nachází poblíž německého města Hamburku.

krummel
JE Krümmel (zdroj: kraftwerke.vattenfall.de)

JE Krümmel s jedním varným reaktorem o instalovaném výkonu 1 402 MW zahájila svůj provoz v září 1983. Trvale odstavena byla v srpnu roku 2011 jako součást procesu odstavování jaderných elektráren v Německu v reakci na nehodu v japonské JE Fukušima Dajiči.

Společnost Areva uvedla, že projekt dekontaminace, jehož cílem je snížit úroveň radiace v reaktorové nádobě, pomocných systémech a potrubí, začal v roce 2015 a dekontaminace by mohla být dokončena během první poloviny roku 2016.

Pro projekt byly vybrány dvě techniky: proces společnosti Areva CORD UV® a proces AMDA®. Dekontaminace bude zahrnovat „progresivní injekci“ chemických produktů do primárního okruhu reaktoru. Jakmile bude tento proces dokončen, použité chemické látky se rozloží na oxid uhličitý a vodu, takže za sebou nezanechají žádný další odpad.

V srpnu roku 2015 firma Vattenfall, která vlastní JE Krümmel společně s německou společností E.On, předložila žádost o povolení k demontáži a likvidaci této jaderné elektrárny. Avšak skutečné likvidační práce mohou být zahájeny pouze v případě, že udělí souhlas Ministerstvo energetiky, zemědělství, životního prostředí a venkovských oblastí v Kielu. Tento souhlas očekává společnost Vattenfall v roce 2018. Je pravděpodobné, že dokončení celého procesu likvidace elektrárny bude trvat déle než 15 let.

Na demontáž a likvidaci jejich společně vlastněné elektrárny mají společnosti E.On a Vattenfall uzavřenu dohodu o místní.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..