Pátek, 30 října
Shadow

Společnost Areva byla vybrána pro dekontaminaci německé JE Krümmel

Firma Vattenfall Europe Nuclear Energy se rozhodla svěřit společnosti Areva NP projekt dekontaminace primárního okruhu jaderné elektrárny Krümmel, která se nachází poblíž německého města Hamburku.

krummel
JE Krümmel (zdroj: kraftwerke.vattenfall.de)

JE Krümmel s jedním varným reaktorem o instalovaném výkonu 1 402 MW zahájila svůj provoz v září 1983. Trvale odstavena byla v srpnu roku 2011 jako součást procesu odstavování jaderných elektráren v Německu v reakci na nehodu v japonské JE Fukušima Dajiči.

Společnost Areva uvedla, že projekt dekontaminace, jehož cílem je snížit úroveň radiace v reaktorové nádobě, pomocných systémech a potrubí, začal v roce 2015 a dekontaminace by mohla být dokončena během první poloviny roku 2016.

Pro projekt byly vybrány dvě techniky: proces společnosti Areva CORD UV® a proces AMDA®. Dekontaminace bude zahrnovat „progresivní injekci“ chemických produktů do primárního okruhu reaktoru. Jakmile bude tento proces dokončen, použité chemické látky se rozloží na oxid uhličitý a vodu, takže za sebou nezanechají žádný další odpad.

V srpnu roku 2015 firma Vattenfall, která vlastní JE Krümmel společně s německou společností E.On, předložila žádost o povolení k demontáži a likvidaci této jaderné elektrárny. Avšak skutečné likvidační práce mohou být zahájeny pouze v případě, že udělí souhlas Ministerstvo energetiky, zemědělství, životního prostředí a venkovských oblastí v Kielu. Tento souhlas očekává společnost Vattenfall v roce 2018. Je pravděpodobné, že dokončení celého procesu likvidace elektrárny bude trvat déle než 15 let.

Na demontáž a likvidaci jejich společně vlastněné elektrárny mají společnosti E.On a Vattenfall uzavřenu dohodu o místní.

Zdroj: Nuclear Engineering International

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..