Společnost AEM Technology dokončila svařovací práce na spodní polovině tlakové nádoby reaktoru VVER-1200 pro druhý blok Běloruské jaderné elektrárny nacházející se u města Ostrovets v regionu Grodno. Svařovací činnosti na vrchní části reaktorové nádoby byly dokončeny v prosinci minulého roku.

Vessel for second Belarus unit - 460 (Atomenergomash)
Spodní část tlakové nádoby reaktoru VVER-1200 (zdroj: World Nuclear News)

Společnost AEM Technology se sídlem v ruském městě Volgodonsk je součástí strojírenské společnosti Atomenergomaš, která je sama dceřinou firmou ruské státní jadrné korporace Rosatom. Dokončení svařovacích prací firma oznámila dne 26. ledna.

Svařovací proces, jenž zabral více než 15 dní, byl proveden při zahřátí reaktorové nádoby na teplotu 200 °C, uvedla společnost AEM. Po jeho dokončení byla následně reaktorová nádoba v peci ohřátá na teplotu 300 °C, aby kovový materiál tlakové nádoby reaktoru získal požadované mechanické vlastnosti.

Tlaková nádoba reaktoru má podobu vertikálního válcovitého tělesa s eliptickou základnou, ve kterém je umístěna aktivní zóna a další vnitřní vybavení. Horní část nádoby bývá za provozu hermeticky uzavřena víkem obsahujícím pohony regulačních tyčí, monitorovací a ochranné systémy.

Horní část tlakové nádoby reaktoru obsahuje otvory pro připojení přívodu a odvodu chladiva primárního okruhu, včetně přívodů pro krizové dodávky chladiva při snížení tlaku v okruhu, uvedla společnost AEM.

Jakmile nádoba projde kontrolou kvality, spodní polovina bude ošetřena antikorozním povlakem, který již byl na horní část nanesen, podotkla společnost.

Zahájení provozu prvního bloku Běloruské jaderné elektrárny je naplánován na listopad roku 2018, druhý blok ho má následovat v červenci roku 2020. Celkový výkon obou bloků po dokončení bude dosahovat 2340 MWe.

Stavební licence pro lití betonu základové desky druhého bloku elektrárny byla vydána v únoru roku 2014. Samotná výstavba tohoto bloku pak začala v květnu stejného roku. Výstavba tak byla zahájena o několik měsíců dříve, než se původně plánovalo.

Ruský těžký strojírenský podnik Atommaš loni v říjnu uvedl, že dokončil výrobu tlakové nádoby reaktoru pro Běloruskou jadernou elektrárnu. Jedná se o první reaktorovou nádobu, kterou společnost Atommaš vyrobila po téměř třicetileté pauze. V roce 2012 se podnik stal součástí ruské státní jaderné korporace Rosatom.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..