První blok indické jaderné elektrárny Kudankulam s reaktorem ruské konstrukce VVER-1000 obnovil dne 21. ledna letošního roku provoz po preventivní kontrolní odstávce, které se účastnili ruští jaderní odborníci.

Kudankulam-1-and-2-460-Rosatom
JE Kudankulam (zdroj: World Nuclear News)

Do reaktoru bylo zavezeno palivo v rámci příprav na provoz již na počátku prosince minulého roku. Znovuspuštění bloku se účastnili zástupci indického regulačního úřadu Atomic Energy Regulatory Board (AERB), odborníci společnosti Nuclear Power Corporation of India (NPCIL) i ruští jaderní experti, uvedla elektrárna ve svém prohlášení.

Preventivní kontrolní odstávka byla v loni provedena po roce úspěšného provozu, jenž začal na konci roku 2014. Plného výkonu blok poprvé dosáhl v červnu roku 2014 a jedná se tak v současnosti o nejvýkonnější indický jaderný blok s maximálním výkonem 1000 MWe. Druhý blok elektrárny má naplánován vstup do komerčního provozu v následujících měsících.

Výstavba jaderné elektrárny Kudankulam byla původně dohodnuta mezi Sovětským svazem a Indií už v roce 1988, avšak projekt byl následně zmražen až do doby, kdy v roce 2012 ruská státní jaderná korporace Rosatom a indická společnost NPCIL projekt společně obnovily.

Zdroj: Nuclear Engineering Interanitonal

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..