Zastupitelstva šesti pošumavských vesnic rozhodla o tom, že vrátí peníze, které jim byly zaslány od státu jako kompenzace za průzkum lokality zvažované pro výstavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu. Peníze byly odeslány dne 18. ledna zpět na účet, ze které byly obcím zaslány. Tyto informace sdělil ČTK starosta Chanovic Petr Klásek, jenž je jedním z hlavních organizátorů odporu proti plánované stavbě. Stát zvažuje sedm oblastí v ČR, kde by mohlo být úložiště vybudováno.

Koncem minulého roku převedla Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) šesti obcím na Horažďovicku více než 10,5 milionu korun jako roční náhradu za průzkumy. Všechna mimořádná zastupitelstva během minulého týdne jednohlasně souhlasila, že obce kompenzace nepřijmou, neboť peníze, které jsou pro malé vesnice velmi vysoké, považují za úplatek.

V dopise s vyjádřením za obec Chanovice adresovaném správě úložišť SÚRAO bylo uvedeno: „Naše obec nepožaduje poskytnutí vámi nabízeného příspěvku z jaderného účtu za průzkumné území pro vyhledávání hlubinného úložiště za rok 2015 ve výši 2,574 milionu korun. Zřejmě jde z vaší strany o omyl, protože naše obec s prováděním průzkumů nesouhlasí a ani nesouhlasí s umístěním navrhovaného úložiště na území obce.“ Podle starostů dříve Správa úložišť opakovaně slibovala, že průzkumy budou prováděny pouze se souhlasem dotčených obcí.

Již v letošním roce má v lokalitě Březový potok na Horažďovicku začít geologický průzkum území. Jeho zahájení nebude posunuto ani žalobou na ministerstvo životního prostředí, jež byla vloni na konci října podána starosty šestí obcí a města Horažďovice, a to z důvodu povolení průzkumu ze strany státu. Starosta Klásek uvedl, že jednání soudu zatím nebylo nařízeno.

Odškodnění za geologický průzkum bylo schváleno vládou už v roce 2012. Konečné umístění úložiště má být stanoveno do roku 2025. Odpad v něm má být uložen desetitisíce let. SÚRAO předpokládá jeho zprovoznění v roce 2065. Ředitel Správy úložišť Jiří Slovák věc komentoval tak, že zahájení průzkumu není bráno jako souhlas obce s umístěním úložiště.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..