Komise New York Public Service Commission dne 21. ledna rozhodla, že mezi zdroje výroby elektrické energie, které negenerují uhlíkové emise, musí být ve státním portfoliu Clean Energy Standard (CES) zahrnuty také jaderné elektrárny. Portfolio CES zahrnuje podpůrný mechanismus pro jaderné elektrárny, kterým hrozí trvalé odstavení z ekonomických důvodů.

Ginna 460
JE Ginna (zdroj: World Nuclear News)

Státní guvernér Andrew Cuomo v prosinci loňského roku nařídil komisi Public Service Commission vypracovat portfolio CES, aby bylo zajištěno, že stát dosáhne svého cíle – 50 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Komise Public Service Commission oficiálně prohlásila, že bude rozšiřovat rozsah portfolia CES tak, aby zahrnovalo podíl jaderných elektráren. Rozhodnutí komise bylo oznámeno úřadem státního guvernéra Cuoma zároveň se schválením desetiletého plánu financování Clean Energy Fund v hodnotě 5 miliard dolarů, aby byl urychlen růst ekonomiky čistých zdrojů ve státě.

V prosinci guvernér pověřil komisi, aby posoudila způsoby, jimiž mohou být ekonomicky udrženy zdroje s nulovými emisemi v krátkodobém horizontu. Výslovně komisi nasměroval tak, aby vypracovala proces, kterým by se zabránilo předčasnému trvalému odstavení jaderných elektráren. Guvernér trvá na tom, že „odstavení“ těchto zařízení by „zlikvidovalo zatím dosažené snížení emisí“ prostřednictvím programů pro obnovitelné zdroje energie, zatím co by byla snížena energetická diverzita, což by zvýšilo nestabilitu cen a finančně poškodilo místní komunity.

Ve státu New York se nachází celkem 6 jaderných reaktorů, které jsou provozovány ve čtyřech jaderných elektrárnách. Patří mezi takzvané severní elektrárny – dva bloky v JE Nine Mile Point a po jednom bloku v JE RE Ginna a JE James A Fitzpatrick – a dva reaktory v JE Indian Point, které jsou umístěny na jihovýchodě státu – 39 kilometrů od New York City. Reaktory v JE Indian Point jsou v současné době předmětem žádosti o obnovení licence, která byla zpochybněna Ministerstvem zahraničích věcí státu New York (New York State Department of State), a proto tyto reaktory nebudou zahrnuty v portfoliu CES.

Americké jaderné elektrárny pracující v neregulovaných trzích, jako ty ve státě New York, čelí ekonomickým výzvám krátkodobého charakteru konkurenčního trhu, spolu s hospodářskou soutěží s levným plynem a federálně dotovanou energií větru. Společnost Entergy v listopadu 2015 oznámila, že má v úmyslu uzavřít z ekonomických důvodů jadernou elektrárnu Fitzpatrick koncem roku 2016 nebo začátkem roku 2017.

Podnik Exelon, provozovatel JE Ginna a JE Nine Mile Point, ocenil rozhodnutí komise New York Public Service Commission. Výkonný viceprezident vládních a regulačních záležitosti a veřejné politiky podniku Exelon Joe Dominguez sdělil: „Progresivní energetické politiky pomůžou zajistit to, že jaderné elektrárny podniku Exelon můžou pokračovat v dodávání elektřiny s nulovými emisemi uhlíku a pohánět místní ekonomiku po mnoho dalších let. Těšíme se na spolupráci s guvernérem, komisí PSC a dalšími zúčastněnými stranami, abychom se dozvěděli více o tomto ambiciózním plánu.“

Komise Public Service Commission bude nyní pracovat na sestavení portfolia CES, u kterého je očekáváno, že bude připravené k „projednání“ do června letošního roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..