Právě probíhá testování měřících a regulačních (instrumentation and control – I&C) systémů reaktoru EPR, který se staví ve finské jaderné elektrárně Olkiluoto, oznámila společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO). Blok by měl zahájit provoz do roku 2018.

3.12.2015 OL3
Třetí blok JE Olkiluoto (zdroj: World Nuclear News)

Testy I&C systémů začaly na bloku 12. ledna, uvedl podnik TVO v prohlášení ze dne 13. ledna.

Tyto systémy slouží pro provoz, monitorování a řízení reaktoru. „Ve třetím bloku JE Olkiluoto bude několik samostatných a nezávislých I&C systémů, které zajistí bezpečnost elektrárny za všech podmínek a okolností,“ uvedla společnost TVO.

Jouni Silvennoinen, senior viceprezident podniku TVO zodpovědný za projekt třetího bloku JE Olkiluoto, prohlásil: „Spuštění testů systémů kontroly a řízení je prvním milníkem, kterého bylo dosaženo v roce 2016.“

Dále poznamenal: „Další významné kroky budou učiněny v dubnu – spuštěním testů procesních systémů. Ve stejnou dobu bude také podána žádost o provozní licenci k finskému Ministerstvu pro zaměstnanost a ekonomiku.“

Automatizační systémy provozu jsou navrhnuty pro normální provozní podmínky, zatímco bezpečnostní automatické systémy ovládají bezpečnostní funkce za potenciálních přechodných a havarijních podmínek.

Finský regulační úřad STUK schválil celkovou architekturu I&C systémů pro třetí blok JE Olkiluoto v dubnu 2014, ale požádal o další studie, které mají být dokončeny před konečným schválením. Dodatečné informace se soustředily na nezávislost digitálních I&C systémů elektrárny a zálohování: úřad požadoval záruku, že bezpečnostní automatizované systémy nespoléhají na stejné systémy, které jsou používány při normálním provozu.

Třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto – první stavěný blok s reaktorem EPR – je ve výstavbě od roku 2005. Od té doby zaznamenal projekt několik revizí data dokončení. V současné době se očekává, že blok bude spuštěn do konce roku 2018.

První blok jaderné elektrárny Tchaj-šan (pinyin: Taishan) v Číně s reaktorem EPR, který je ve výstavbě od roku 2009, má očekávané uvedení do provozu na počátku roku 2017, zatímco druhý blok elektrárny má být zprovozněn na konci téhož roku. Blok v jaderné elektrárně Flamanville s reaktorem EPR nacházející se ve Francii, jehož výstavba začala v roce 2007, má předpokládané spuštění naplánované na konec roku 2018.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..