Byly zahájeny výkopové práce v lokalitě stavby prvního bloku plánované jaderné elektrárny Hanhikivi ve městě Pyhäjoki ve Finsku. Slavnost, která se konala u příležitosti zahájení práce na výkopu základů, proběhla dne 19. ledna.

Memorial stone laid at Hanhikivi 1 - 460 (Rosatom)
Základní kámen prvního bloku JE Hankiviki (zdroj: World Nuclear News)

Projekt výstavby JE Hanhikivi je vlastněn finskou společností Fennovoima, ve které drží 34% podíl firma RAOS Voima Oy – finská dceřiná společnost založená v roce 2014 ruskou státní jadernou korporací Rosatomem za účelem nákupu podílu ve společnosti. Ruský podnik Titan-2 je hlavním dodavatelem pro projekt JE Hanhikivi.

Z ruských úředníků se slavnosti zúčastnili: Kirill Komarov, první náměstek generálního ředitele pro rozvoj podniku a mezinárodního obchodu Rosatomu; Nikita Konstantinov, generální ředitel společnosti JSC Rusatom Energy International; Anastasia Zoteeva, náměstkyně generálního ředitele pro rozvoj podnikání ve společnosti JSC Rusatom Energy International; Vadim Ryabov, předseda podniku RAOS Project Oy; a Grigory Naginsky, předseda společnosti Titan-2. Finskými zástupci byli Minna Forsström, ředitelka projektu JE Fennovoima, a Matti Soronen, starosta města Pyhäjoki.

V prohlášení ze dne 20. ledna korporace Rosatom uvedla, že slavnost zahrnovala odpálení skalnatého terénu a umístění pamětního kamene. Následně po ceremonii úředníci společností navštívili novou kancelář firmy RAOS Project Oy ve městě Pyhäjoki.

V rozhovoru pro finská média Komarov uvedl, že první blok JE Hanhikivi bude mít pozitivní dopad na ekonomiku regionu Pyhäjoki z hlediska daňových příjmů – jak při výstavbě, tak při provozu elektrárny. Podle odhadů korporace Rosatom vytváří každé pracovní místo v jaderné elektrárně sedm až osm pracovních pozic v souvisejících oblastech, poznamenal.

Forsström upozornila na skutečnost, že projekt „postupuje podle plánu“.

Společnost Fennovoima Oy podala žádost o stavební povolení pro první blok JE Hanhikivi – elektrárny stavěné podle projektu AES-2006 od společnosti Gidropress, která používá reaktor o výkonu 1200MWe – v červnu loňského roku. Blok má očekávaný vstup do komerčního provozu v roce 2024.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..