Poslední modul – kontejnmentová nádrž s vodou – byl instalován na druhém bloku s reaktorem AP1000, jenž je ve výstavbě v jaderné elektrárně San-men (pinyin: Sanmen) v čínské provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang).

Sanmen 2 CB20 module - 460 (CNEC)
Umisťování nádrže na vodu na vrchol kontejnmentu druhého bloku JE San-men (zdroj: World Nuclear News)

Operace vyzdvihnutí kontejnmentové chladící nádrže o váze 312 tun – s vnějším průměrem téměř 26 metrů, vnitřním průměrem 10,6 metru a výškou něco málo přes 10 metrů – byla dokončena dne 27. prosince, oznámil konstruktér elektrárny – společnost China Nuclear Engineering Corporation (CNEC).

Velká kruhová komponenta je jednou z hlavních částí bezpečnostních systémů reaktoru AP1000. Nádrž bude obsahovat asi 3 000 metrů krychlových vody připravené k vypuštění, aby mohlo dojít k jejímu odpaření z povrchu kontejnmentové nádoby v jakékoliv nouzové situaci, kdy by mohlo dojít k přehřátí reaktorového systému. Odpaření vody z povrchu kontejnmentové nádoby pak pomůže k ochlazení celého systému. Voda by mohla být rovněž přesměrována k doplnění bazénu pro použité palivo, zatímco nádrž může být znovu naplněna vodou uloženou jinde v areálu elektrárny.

Umístění modulu doplňuje výraznou siluetu bloku s reaktorem AP1000, zatímco uvnitř pokračuje montáž a příprava dalších zařízení.

V září 2007 získala společnost Westinghouse a její partner skupina Shaw Group povolení k výstavbě čtyř bloků podle projektu AP1000 v Číně: dva v jaderné elektrárně San-men v provincii Če-ťiang a další dva v JE Chaj-jang (pinyin: Haiyang) v provincii Šan-tung (pinyin: Shandong).

Očekává se, první blok jaderné elektrárny San-men bude prvním blokem typu AP1000 v provozu, a to v září 2016. U prvního bloku JE Chaj-jang se očekává spuštění do konce roku 2016. Testy kontejnmentů již byly úspěšně provedeny na obou blocích. Všechny čtyři čínské reaktory AP1000 mají naplánovaný provoz do konce roku 2017.

Další čtyři reaktory AP1000 jsou ve výstavbě ve Spojených státech – po dvou blocích v JE Vogtle a JE Summer, zatímco tři reaktory AP1000 jsou navrhovány pro lokalitu Moorside ve Spojeném království.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

  .
  Vážené dámy a pánové,

  Asi se jedná o mazání medu kolem pusy, že atomová energetika je na vzestupu.

  Evropská unie nezajistí ani to, že učebnice by se opravily. Učebnice v Česku obsahují minipřeklep izotop-zotop, ale to se nic neděje. Na odpovědné organizaci, na SÚJB ČR Praha si vyžádali podrobný popis a též potvrzení ze strany odborné instituce.

  Na organizaci Moravia Magna potvrdili, že překlep- chyba se má opravit, ale Úřad se odmlčel. Navíc je tam problém s dvouhrbou křivkou, to je deformováno na 1,5 hrbou křivku.

  Za takové situace se pořádek neudělá. To je jisté.

  Na organizaci WENRA též otáčí se zády. Nechtěji se angažovat. Původně ta divná organizace se založila na zlepšení situace, která nastala po přihlášce 10 států do EU. Tenkrát se na učebnice nedívalo a též se stydí za chyby.

  Akční plány nemají ani další státy kromě Česka. To taktéž nahrává tomu, že se neopravují učebnice.

  Doufám, že nějaké kroky nakonec budou a nebude se otálet s děláním pořádku.

  Dodávám, že kritizuji též problémy Slovenska, ale nikde se kritika objeví. Vlády na kritiku neslyší, tak jsou retorzie. Též civilisté se divně chovají, mají potěšení z roznášení klepů. Tak to nemám moc lehké.

  Snad se dočká a bude katastrofa v nejbližší době.

  Očekávám Vaši laskavou odpověď

  Weiszer Pavel , Čečejovce , 16.01.2016 .
  .

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..